Prihlás sa
Úvod Naše hodnoty

Naše hodnoty

Svet okolo nás a spoločnosť, v ktorej žijeme, sa mení. Bohužiaľ nie vždy k lepšiemu.

Príroda sa ťažko vyrovnáva s našou starostlivosťou, klíma prestáva rešpektovať tradície, masy ľudí sa chystajú zmeniť adresu. Na nás, a hlavne našich potomkov sa valia výzvy, ktorým sa budeme musieť chtiac nechtiac postaviť. Záleží len na nás ako sa s nimi vysporiadame. Nebolo by preto od veci pripomenúť si niektoré hodnoty, ktoré odlišujú mysliaceho človeka od zvieraťa, ťažšie od blbca.

 

#1 REŠPEKT

Rešpektujeme prirodzenosť, ľudskosť a presvedčenia.
Rešpekt k Zemi a prírode: Možno je ešte čas sa zamyslieť, aké má naše konanie vplyv na životné prostredie – od znečisťovanie po osobnú spotrebu, ktorá má byť podľa zvrátených poučiek stále vyššia. Témy sa samé ponúkajú: voda, potraviny (najmä mäso), oblečenie (toľko?), plasty, benzín, spotreba elektriny, kúrenie… Možno by nám viac pristala ľahká skromnosť oproti nenažranosti.
Možno je ešte čas sa zamyslieť aj nad ochranou flóry a fauny, od stromov, cez veľryby až po chrobáky. Zamyslieť sa nad tým, čo môžeme sami urobiť pre ochranu, aký projekt podporíme. Nemali by sme Zem vysídliť – v dosahu zatiaľ iná planéta, kde by nás chceli, nie je.
Rešpekt k ľuďom: Možno je ešte čas sa zamyslieť hlavne nad elementárnou slušnosťou jedného k druhému. Empatia, pomoc tým čo to potrebujú, pokora. Rešpekt k ľuďom znamená rešpekt k iným názorom alebo osobným potrebám, pokiaľ ale nie sú v hrubom rozpore s tradíciou a morálnymi hodnotami vytváranými po stáročia našimi predkami alebo naším presvedčením. Pokora a slušnosť sa stále ešte oplatia – pozabíjať sa môžeme nakoniec vždy, na to bude času a priestoru veľa.

 

#2 SLOBODA

Uznávame slobodu pohybu a myslenia.
Možno je ešte čas sa zamyslieť, či si chceme udržať možnosť voľby, možnosť slobodne sa rozhodovať sami za seba bez posvätenia vrchnosti. Všetci nežijeme v rovnakých podmienkach a tak môže byť miera slobody pre každého iná. Práve preto by sme si ju mali vážiť, chrániť ju a pokiaľ možno pomôcť slobodu dopriať aj druhým, ktorí po nej túžia. Ak máme slobodu, môžeme mať aj nezávislosť. Osobná sloboda je vždy spojená s osobnou zodpovednosťou. Ak sa vytratí, nastupuje anarchia – a tú si môžeme naozaj nechať na koniec, až budeme zhasínať.

 

#3 PRAVDA

Držíme slovo a deklarujeme skutočné výrobné materiály.
Možno je ešte čas sa zamyslieť, či je normálne, že sa pokrivení politici, oligarchovia, novodobí diktátori a zástupcovia rôznych elít často snažia ohýbať pravdu v záujme upevnenia vlastnej moci a navýšenia svojich ziskov. Pretože pravda, poctivosť a slušnosť sa dlhodobo ohýbať nedajú. Je na nás, či zapojíme vlastný zdravý rozum a budeme sa snažiť rozlíšiť a jasne pomenovať, čo pravda je a čo už nie. Naozaj chceme odovzdať svojim deťom vydrancovanú planétu a spoločnosť topiacu sa v bláboloch a klamstvách? Neklamať je normálne, nie naopak – pravda a česť sú ešte stále sexi a stoja za to.

 

#4 NEZÁVISLOSŤ

Sme nezávislí na inštitúciách, politickej situácii a nečestnosti.
Možno je ešte čas sa zamyslieť, či hodnotám, ako sú pravda, česť, sloboda alebo rešpekt k prírode, naozaj veríme. A ak áno, je možno na čase začať za ne trochu viac bojovať a nebáť sa hovoriť veci priamo a zrozumiteľne. A neuhýbať. Mlčaním a nečinnosťou iba uľahčujeme fungovanie tým, ktorým tieto hodnoty vyložene vadia. História i súčasnosť nám už pripravili nejedno varovanie, čo sa stane, keď začneme ustupovať zlu a začneme spomínané hodnoty opúšťať – hádať sa stále dookola o jedny kachle nie je naozaj moc chytré.

 

#5 NADHĽAD

Neberieme sa moc vážne a sme pozitívni rebeli.
Možno je ešte čas sa zamyslieť, či by sme cez všetky úlohy, povinnosti a sväté boje nemali zabúdať, že život je sakra krátky a mali by sme si ho vedieť užívať napríklad aj tak, že sami seba nebudeme brať neustále vážne – trochu humoru, nadhľadu alebo provokácie v primeraných dávkach nemôže uškodiť v akomkoľvek množstve.

 

Pripoj sa k nám, ak sú ti tieto hodnoty blízke. Bude to jazda!