Prihlás sa
Úvod Všetky články Inšpiruj sa 6 tipov, ako vybrať poriadnu bundu

6 tipov, ako vybrať poriadnu bundu

Či už vyrážaš na túru, na ryby, alebo na prechádzku, prvoradé je cítiť sa pohodlne. Prečo? Pretože potom je jedno, aké okolité podmienky panujú – môže byť sychravo, alebo páliť slnko, ty sa môžeš s ľadovým pokojom zamerať na výkon a zbierať jeden zážitok za druhým. Správna bunda ti k tomu môže výrazne pomôcť. BUSHMAN ti poradí, ako vybrať tú NAJ. Prečo? Pretože naše bundy sú legenda!
image

1. Vrstvenie je hit! 

Vrstvenie– tiež si to ako dieťa neznášal? Lenže tento cibuľový princíp v sebe ukrýva oveľa viac benefitov, než si dokážeš predstaviť. Vráť sa späť do detstva a začni naplno využívať čo najprirodzenejšiu mikroklímu tela, len s tým rozdielom, že tentokrát nebudeš vrstviť gamaše a silónové tričká, ale oblečenie z poctivej bavlny, príjemného mikrofleecu a chytrých zmesových materiálov, ktoré ťa podržia v každej situácii.

Teplo sála z každého z nás inak. Inak intenzívne, v iných partiách. Ale keď človek myslí múdro (čo je napokon výsada všetkých bushmanov), dokáže využiť svoje telesné vlastnosti na maximum. Dopraj si komfort presne na mieru – taký, aby tvoja koža ani nemrzla, ani sa neprehrievala. Stav na oblečenie BUSHMAN, ktorého najväčším prínosom je, že ho môžeš nosiť v pohode celý deň. Každý deň! 

2. Vrchná vrstva ako štít

Vrchná vrstva bundy – to je to, čo dobre vyzerá, ale predovšetkým potom dobre slúži. Práve táto časť bundy má byť čo najviac ochranná a teda vytvoriť štít proti vetru, chladu, dažďu… Zároveň by ale mala zostať dostatočne priedušná (pretože inak by si si v pohode mohol vziať napríklad igelit, čo je však silne v rozpore s BUSHMAN hodnotami). 

Aká má byť vrchná vrstva bundy? 

•    priedušná, aby spoľahlivo odvádzala pot a nahromadené teplo, 
•    ideálne vodeodolná a nepremokavá, aby si poradila aj s aktivitami v daždi, 
•    vetruodolná, aby ťa neofúklo, hneď ako vyjdeš z dverí, 
•    dostatočne izolačná, aby udržala teplo, ktoré pod ňou nahromadíš. 

3. Izoluj múdro 

Čo je uprostred, to hreje. Najčastejšie podšívka, alebo termoizolačná výplň. Bushmani majú podšívky radi, zvlášť tie, ktoré sa dajú odopnúť a potom ich môžu bez problémov nosiť napríklad ako mikinu alebo vestu. Táto vrstva „pod bundou“ by mala byť ideálne z prírodných alebo šikovných syntetických materiálov. Polyester s prímesou polyamidov, merino vlna aj fleec dokážu perfektne udržať teplo, hoci navlhnú. 

Ako je to možné? Medzi ich jemnými chĺpkami sa totiž neustále drží malinká vrstva vzduchu, ktorá funguje ako izolant. Ak bunda nemá vlastnú podšívku, obleč si pod ňu zmesovú mikinu, sveter alebo tričko s dlhým rukávom

 Aká má byť stredná vrstva (podšívka, alebo vrstva pod bundou)? 
•    vysoko výhrevná, aby dokázala zadržať teplo,
•    priedušná a rýchloschnúca,
•    z veľmi ľahkého materiálu.


4. Na telo! 

Ideme do finále, ale prakticky k úplným koreňom. Najspodnejšia vrstva, teda tá, ktorá prilieha k telu, je kumšt. Pokiaľ vyberieš zle, nezachráni ťa ani hrejivosť fleecu, ani vodeodolný záter – po pár krokoch do kopca budeš mokrý ako myš. Úlohou spodnej vrstvy teda je odviesť preč pot, aby telo neprechladlo. A pretože málokedy nosíš bundu na holé telo (aj keď proti gustu…), vyrieš to napríklad termobielizňou z polyesteru alebo stále viac obľúbenej merino vlny. Oba materiály odvádzajú pot od tela a zároveň veľmi rýchlo schnú. A presne toto potrebuješ.

Ak si srdciar a miluješ naše bavlnené tričká, obliecť ich samozrejme môžeš tiež. Bavlna skvele saje pot a je príjemná na tele. Jednoducho povedané: bavlna neomrzi! Látka ale pomerne dlho schne, záleží teda vždy na tom, ako a kam sa obliekaš. 

Aká má byť spodná vrstva (vrstva "na telo")? 

•    dobre savá, aby rýchlo absorbovala pot,
•    príjemná na dotyk, keďže priľne priamo na kožu. 


5. Zameraj sa na detail 

Či už sa rozhodneš pre celoročnú, prechodovú, ľahkú letnú, alebo poriadnu zimnú bundu, mysli na to, že má byť predovšetkým funkčná a má dokonale splniť, čo sa od nej očakáva. 

•    Čaká ťa nenáročná prechádzka mestom v babiom lete? Bunda z bavlneného kanvasu to istí. 
•    Potrebuješ mať na svojich cestách voľné ruky? Využi bundu, ktorá bude mať dostatok funkčných vonkajších vreciek a aspoň jedno vnútorné vrecko, kam bezpečne schováš doklady alebo telefón. 
•    Expedície vyžadujú pevné bundy s vodeodolným záterom alebo membránou, podšívkou, ventilačnými otvormi a podlepenými švami a radom funkčných detailov. Skrátka také, na ktoré sa môžeš 100% spoľahnúť v akomkoľvek teréne a za akéhokoľvek počasia (pritom sa vôbec nemusíš vydať ďaleko – ono také nočné rybárčenie je tiež parádne a pomerne náročné dobrodružstvo!)

6. Na príležitosti záleží 

Vždy a všade! Turistika, šport, lietanie po meste, … Buď si istý, že existujú bundy pre všetky príležitosti. A že Bushman má, čo potřebuješ! Bundy so záterom, ktoré nepremoknú, prechodové bundy, využiteľné od jari do jesene, aj poctivé celoročné bundy, ktoré patria medzi to najlepšie, čo BUSHMAN ponúka

Dával si pozor? Jasne že áno, ale pre istotu si to ešte zhrnieme:

•    vrchná vrstva: priedušná, nepremokavá, vetruodolná, izolačná,
•    stredná vrstva: termoizolačný, ľahký syntetický alebo prírodný materiál (nie bavlna),
•    spodná vrstva, vrstva priamo na telo: extra savá, rýchloschnúca.
•     vychytávky, ktoré pri každej bunde oceníš: funkčné vrecká, predĺžená chrbtová časť, vodeodolný záter/membrána, ventilačné otvory, podlepené švy, odopínateľná kapucňa. 

Kvalitná bunda ti vydrží niekoľko dlhých rokov, preto na nej zo zásady nešetri a hľadaj takú, ktorá bude mať čo najuniverzálnejšie využitie – do prírody, do mesta, na pohodu aj do záťažových podmienok. 

Nech slúži!