Prihlás sa
Úvod BLOG Partnerstvo Adamova veľká cesta

Adamova veľká cesta

Od Gibraltáru po Nordkap. Do konca roka v obytnej dodávke s malým synom. "Máme radi históriu, čo znamená aj návštevy miest a múzeí, ale aj nás baví poznávať prírodu," hovorí novinár a cestovateľ Tomáš Málek. Zoznam sa s rodinným tímom, ktorý práve teraz podniká Adamovu veľkú cestu ...
Malý Adam strávil posledné dva mesiace svojho života v obytnej dodávke. A keď všetko pôjde hladko, tak obytňák zostane jeho domovom až do konca roku 2021. Jeho rodičia sa totiž rozhodli pre radikálnu životnú zmenu: chcú precestovať Európu. A ako hovorí Adamov otec, novinár a cestovateľ Tomáš Málek, „keď plánuješ žiť v dodávke, potrebuješ univerzálne oblečenie“.
 
BUSHMAN: Ako ste sa dostali k cestovaniu obytnou dodávkou?
TOMÁŠ: Prirodzeným vývojom. Vždy sme cestovali. Najprv osobným autom so stanom. V roku 2010 sme prešli v malej dodávke čiernomorské pobrežie Turecka. Keď sa nám narodil Adam, vedeli sme, že chceme cestovať ďalej. Len s malým dieťaťom oceníš trochu technických vymožeností a luxusu: chladnička, sprcha a dostatok vody na palube sú s drobcom na palube na nezaplatenie. Takže sme začali hľadať profesionálne postavený obytný voz.
 
BUSHMAN: A kto má vlastne na palube obytňáku najviac vecí?
TOMÁŠ: No ten najmenší! V nákladnom priestore obytňáku má Adam flotilu plastových tatroviek a ďalších áut, kolekciu hračiek na pláž, kočík, krosničku, keď ideme do hôr ... V obytnej časti dodávky potom má okrem oblečenia a klasickej detskej výbavičky ďalšie hračky, keby nás zlé počasie „uväznilo“ v aute. Napokon občas sa nám aj pri peknom počasí stáva, že svoju pojazdnú herňu odmieta opustiť.
 
BUSHMAN: Kam všade sa chcete pozrieť?
TOMÁŠ: Plán je spoznať čo najviac z Európy a pohybovať sa od juhu na sever s tým, ako budú stúpať teploty. Až sa priblíži jeseň, zase otočíme kormidlom smer juh. Radi by sme poznali oblasti, ktoré sú z  Česka horšie dostupné autom. Takže sme veľa času strávili na juhu Španielska v Andalúzii, teraz sme vo vnútrozemskej provincii Extremadura. Tešíme sa na leto, kedy by sme sa mali zdržiavať v Škandinávii. Stretli sme jedných nomádov z Nemecka, ktorí žijú v obytnom aute už takmer rok a veľmi nám odporúčali laponské oblasti na severe Švédska. Samozrejme musíme byť flexibilní, pretože kvôli pandémii sa podmienky pre cestovanie menia občas zo dňa na deň.
 BUSHMAN: Ako komplikuje pandémia covid-19 cestovanie?
TOMÁŠ: Pre cestovateľov v obytnom aute vlastne nijako drasticky, pretože si svoj hotel vozíš stále so sebou. Pred cestou do Španielska sme si komerčné PCR testy s expresným doručením výsledkov, oficiálna podmienka pre vstup do krajiny totiž bol negatívny test mladší 72 hodín (kontrolu sme ale absolvovali iba v Nemecku a potom už nikde). Všetky služby v Španielsku normálne fungujú: kempy, reštaurácie, obchody, kaviarne, v turisticky vyhlásených lokalitách takmer nikoho nestretávame a tak ani tam nemávame problém s parkovaním.
 
BUSHMAN: Prečo ste si vybrali oblečenie BUSHMAN?
TOMÁŠ. Plánujeme byť takmer rok mimo domova a náš geografický rozptyl je od Gibraltáru na juh po Nordkap na severe. Máme radi históriu, čo znamená aj návštevy miest a múzeí, ale aj nás baví poznávať prírodu. Keď sa pozrieš na mapu, kde sme za posledné dva mesiace boli, tak vyzerá, ako keď kreslíš ceruzkou cik-cak: : dva dni pri mori na pobreží, tri dni vo vnútrozemí v meste, dva dni v  horách. A potom späť k moru. Takže potrebujeme oblečenie, ktoré je svojím spôsobom univerzálne, môžeš v ňom chodiť po meste aj grilovať pri jazere. Navyše na Bushmane je nám sympatické, že je to česká značka a stavia na prírodných materiáloch.
 
BUSHMAN: A aké máte s oblečením prvé skúsenosti?
TOMÁŠ: Celú cestu do Španielska, teda dva dni za volantom, , som odšoféroval v pracovných nohaviciach, hoci som na to mal pripravené „kamionistické“ tepláky. Ale vôbec som ich nevytiahol, pretože to nebolo potrebné, kapsáče od Bushmanu boli komfortné. Na začiatku apríla bolo v španielskom vnútrozemí celkom krušné počasie: ráno okolo šesť stupňov a cez deň maximálne desať, poprchávalo a a fučal otravný vietor, takže sme rýchlo vybalovali vodeodolné bundy, o ktorých sme si mysleli, že na ne dôjde rad niekde pri Narviku. . Jediné, čo ma nepotešilo, bolo rýchlo odtrhnuté pútko na bunde. A nakoniec: oceňujeme vrecká, pri prechádzkach tak máme autíčka a prasiatko Pepu neustále po ruke!
 

Adamova veľká cesta

Dvaja dospelí, malý chlapec a obytná dodávka. . Ako sa žije na pár metroch štvorcových v domčeku na kolieskach? Ako vidia krajiny, ktorými prechádzajú? Adamovu veľkú cestu môžeš sledovať na Instagrame a na Facebooku.

Expedičný Weinsberg CaraBus 630 ME
  • obytný objekt do dodávky Fiat Ducato
  • výkon motora: 160 koní
  • počet miest na jazdu, na spanie: 4/3
  • expedičná výbava inštalovaná v spoločnosti Hykro: solárny panel, menič napätia, zdvojená nadstavbová batéria
Viac o vozidle sa dozvieš TU.
Cookies nie sú sušienky
Zbierame anonymné dáta a meriame, aby sme náš web mohli ďalej vylepšovať. Súhlasíte so zberom cookies?