Prihlás sa
Úvod Všetky články Starostlivosť o oblečenie BUSHMAN Ako predĺžiť životnosť oblečenia: v hlavnej úlohe bavlna

Ako predĺžiť životnosť oblečenia: v hlavnej úlohe bavlna

Chceš, aby ti BUSHMAN vydržal v perfektnom stave čo najdlhšie? Inšpiruj sa našimi tipmi pre starostlivosť o rôzne materiály, ako sú bavlna, ľan, bambusová viskóza, modal a ďalšie. Vďaka týmto užitočným trikom na čistenie a starostlivosť si zachováš svoje obľúbené BUSHMAN kúsky ako nové! Dnes odkryjeme tajomstvo starostlivosti o bavlnu.
Bavlna. Hlavný materiál, s ktorým pracujeme už od prvej kolekcie z roku 1997. Tento prírodný skvost skvele absorbuje vlhkosť a poradí si aj so zásaditými látkami, ako je napríklad pot. Prirodzené vlastnosti bavlneného vlákna sa premietnu do každého produktu.

Tu sú tie kľúčové, kvôli ktorým si svet bavlnu zamiloval:
 
 • Jednou z hlavných výhod bavlny je odolnosť a to ako voči mechanickým, tak aj chemickým vplyvom. 
 • Vyniká tiež neuveriteľnou pevnosťou v ťahu aj oderu. Pevnosť sa ešte umocní, pokiaľ sa bavlna namočí a to dokonca až o 20 %. 
 • Ten, kto hovorí, že sa cíti „ako v bavlnke“, má na mysli nepochybne jej jemnosť. Bavlna je príjemná na dotyk a natoľko špecifická, že ju možno po hmate dobre rozpoznať. 
 • Veľkým benefitom a jedným z hlavných dôvodov, prečo aj ty siahaš po tričkách BUSHMAN, je ich vysoká savosť. Bavlna dokáže absorbovať vlhkosť, dokonca dokáže pohltiť až 25 % vody z okolitého prostredia a na dotyk zostane suchá! 

Samozrejme, že okrem výhod má aj svoje nevýhody. Je to bežná súčasť každého prírodného materiálu a záleží na konečnom spotrebiteľovi, ako tieto drobné „ale“ prijme a pristúpi k nim. Ľudsky povedané: ako sa k bavlne budeš správať, tak ti bude slúžiť. 
 
 • Oblečenie z kvalitnej bavlny sa ľahko pokrčí. Vplyvom toho sa po čase začnú tvoriť špecifické drobné žmolky, ktoré však možno ľahko a šetrne odstrániť. 
 • Bavlne nerobí dobre chlad. V zime príliš nezahreje, pretože jej tepelná izolácia je nízka a ďalej sa znižuje s rastúcou vlhkosťou. 
 • Ani prílišné slnečné žiarenie jej neprospieva. Hoci v horúčave ťa podrží a zaistí precízne odvádzanie vlhkosti, vplyvom slnečných lúčov hnedne (farby teda rýchlejšie blednú) a stráca pevnosť. Inými slovami – skrehne

Bavlna je skrátka prírodné vlákno a zaslúži si šetrné zaobchádzanie. Na to je potrebné myslieť, kedykoľvek bavlnené oblečenie berieš na seba – respektíve kedykoľvek ho vyzliekaš. Bavlna poteší svojou priedušnosťou, savosťou a univerzálnym využitím. Z bavlneného vlákna môže byť tričko a rovnako tak dobré aj nohavice, sveter alebo obliečky. Nečakaj od nej to, čo ti nemôže ponúknuť a naopak rob všetko pre to, aby ti dlho a dobre slúžila.

Svoje benefity si dobre udrží, pokiaľ ty dodržíš nasledujúce:

 

BAVLNA a ORGANICKÁ BAVLNA

 • Bavlnené veci per pri teplote, ktorá je udaná na štítku oblečenia (obvykle 40 °C). Používaj jemné pracie prostriedky a vyhni sa aviváži, od ktorej sú vlákna krehkejšie a ničia sa.
 • Bavlnené kúsky s potlačou vždy obrať naruby, aby sa potlače neničili. 
 • Pre perfektné udržanie tvaru oblečenia aj po niekoľkých vypraniach sa vyhni nadmernému žmýkaniu. Jednoducho zníž otáčky pri pracích programoch. 
 • Sukne, nohavice a kúsky, ktoré sú náchylné na stláčanie, zaves na ramienka.
 • Bavlnené oblečenie si síce rozumie aj so sušičkou, ak však chceš dlho zachovať jeho kvalitu, radšej ho suš vyrovnané na šnúre (oblečenie si udrží svoj tvar). 
* TIP: Bavlnené oblečenie v sebe viac než ktorékoľvek iné dokáže uzamykať vône – napríklad vôňu čerstvého vzduchu! Ak máš možnosť, zvoľ si prírodné sušenie vonku, vyhni sa však priamemu slnku.
 

 
 

BAVLNA s ELASTÁNOM

Len niekoľko málo percent elastanu dokáže zaistiť parádnu pružnosť – a tak ho oceníš najmä pri nohaviciach alebo jemne vypasovaných a priliehavých strihoch košieľ a tričiek. Pokiaľ si praješ, aby oblečenie zachovalo svoju elasticitu naozaj dlhú dobu, zabudni na intenzívne pracie programy aj aviváž…
 
 • Oblečenie s elastanom si dobre porozumie s programom pre jemnú bielizeň.
 • Nesvedčí mu používanie aviváže (skús napríklad parfémy na bielizeň alebo nami toľko obľúbené sušenie vonku) ani žehlenie pri vyšších teplotách. Tým sa elasticita vlákien výrazne narúša.
 

BAVLNA s POLYESTEROM 

Táto kombinácia je priam zázračná, pretože dokáže materiál celkovo spevniť a dobre udržať farby. Jej benefitov najviac využívame u mikín a pravých kapsáčov, u ktorých je obzvlášť dôležité docieliť pevnosť a menšiu prietrhovosť. Určite tak oceníš fakt, že sa materiály s polyesterom ľahko čistia.
 
 • Pri praní zvoľ teploty mezi 30 a 40 stupňami a žehli na stredný/nižší stupeň.
 • Oblečenie pred vložením do práčky obrať naruby
 • Pravidelné používanie aviváže môže – podobne ako pri prímesi elastanu – znižovať jej pozitívne vlastnosti a zároveň aj schopnosť odvádzať vlhkosť.
 • Vyskúšaj žehlenie s parou alebo cez mokrý uterák 😉.
 
Vidíš? Je to ľahké! S našimi jednoduchými tipmi a trikmi bude tvoj BUSHMAN šatník vyzerať ako nový mnoho a mnoho sezón. Je to jednoduchá matematika: ak chceš kvalitné veci, správaj sa k nim ohľaduplne... A ak sa o bavlne chceš dozvedieť viac, napríklad ako sa pestujú jednotlivé druhy a či má nejaké úskalia, prečítaj si náš článok: BAVLNA NEZAPARUJE