Prihlás sa
Úvod Všetky články Bavlna nezaparuje: ale zase nie každá ...

Bavlna nezaparuje: ale zase nie každá ...

Že je bavlna náš svätý grál, už dobre vieš. A ak nevieš, môžeš si o tom prečítať v rubrike Prečo BUSHMAN nemôže byť lacný.
image
Bavlna štandard, bavlna BIO, bavlna mercerovaná. Každá má svoje benefity aj svoje úskalia. Ale pokiaľ budeš vedieť, ako s ňou zaobchádzať, poslúži ti mesiace, ba dokonca roky. 

BUSHMAN vie, prečo šije prevažne z bavlny. Je elastická, dobre znáša pranie aj žmýkanie, ale pri vyšších teplotách má tendenciu sa zrážať. Skvele absorbuje vlhkosť, rýchlo schne a dobre prijíma zásadité látky (áno, aj pot a práve preto si bushmani tak obľúbili naše tričká). 

Pestovanie, základ kvality 

Alebo tiež nekvality. Zásadné rozdiely začínajú už na plantážach, ktorých je naozaj nespočetné množstvo. Kiežby aj nie, veď bavlna je v súčasnom svete významnou obchodnou komoditou, pestuje sa zhruba v 90 krajinách sveta – v Číne, Indii, Brazílii, ale napríklad aj v Mexiku, Grécku alebo Bulharsku. Na svete sa pestujú prevažne štyri základné druhy bavlníka – viac ako 90% tvorí bavlník chlpatý, zvyšný podiel pripadá na bavlník stromový, kríkovitý a bylinný

Práve klimatické a ekonomické podmienky výrazne určujú, v akej kvalite sa bude bavlna pestovať. Pri bavlne bežnej kvality rozhoduje okrem klímy aj spôsob spracovania a následne spôsob, akým je ušitý samotný odev. Túto nesmierne dôležitú, ba dokonca hlavnú časť celého výrobného procesu, spomíname v článku „Otvorene: Prečo BUSHMAN nie je lacný“. 

Ako spoznať sakramentsky kvalitnú bavlnu: 

  • Určite by nemala byť riedko tkaná, presvitajúca, nepevná –také kúsky oblečenia sa potom najskôr čoskoro zrazia a začnú sa rozpadať. 
  • Žmolky už na ramienku v obchode, alebo hneď po prvom vypraní? Materiál pravdepodobne obsahuje mnoho krátkych vlákien alebo má zlé povrchové ošetrenie.  
  • Bavlna jemná a hladká na dotyk býva spravidla kvalitnejšia ako tá hrubá. 

Bavlna štandard 

Bavlnovník je rastlina, náročná na pestovanie. Veľmi často ho totiž napádajú škodcovia a preto sa na plantážach často využívajú pesticídy a umelé hnojivá. Nie je to pravidlom, ale je to pomerne bežná prax. Použitím týchto látok sa síce zvyšuje odolnosť rastliny, na druhej strane bývajú často toxické. Zvyšky látok môžu zostávať aj v hotovom produkte, pretože sa viažu priamo na vlákna.  Citlivú pokožku potom môžu dráždiť (neboj sa, výroba nášho oblečenia je šetrná, ale je nám jasné, že nenakupuješ iba BUSHMAN). 

Bavlna BIO/organická  

Predstavuje kompromis medzi kvalitným materiálom a udržateľnosťou. Pestuje sa bez použitia pesticídov, zato s využitím kompostu, prírodných olejov a farbív a musí byť spracovaná v súlade s medzinárodnými normami pre EKO produkciu. Vedel si, že takto musí byť pestovaná najmenej 3 roky, aby bolo možné získať certifikáciu s označením BIO?

Pozri do kolekcie BIO bavlnených kúskov BUSHMAN

Mercerovaná bavlna 

Napadlo ťa niekedy, prečo sú niektoré druhy oblečenia také jemné na dotyk, zatiaľ čo iné zostávajú hrubé (ak neprejdú finálnym opraním alebo „peach finish“ úpravou, typickou pre oblečenie BUSHMAN)? Za všetkým hľadaj proces mercerácie bavlny. Tá bavlnené vlákno zušľachťuje a to je potom výrazne jemnejšie a vysoko lesklé, skoro by sa dalo prirovnať k hodvábu. 

Oblečenie z mercerovanej bavlny je tiež pevnejšie a farby na ňom vyniknú o stupeň lepšie (tým stupňom myslíme celých 25 %!). Aj u Bushmana nájdeš mercerovanou bavlnu, tak neváhaj a vyskúšaj si TOP kvalitu na vlastnej koži

Bavlna je prírodný poklad a BUSHMAN má 25-ročnú tradíciu, teda už vie, ako k nej pristupovať. Tiež sme nejako začínali – skúšali, zažili vzostupy i pády, ale ako čas plynul, našli sme si svoj originálny a šetrný spôsob výroby a tiež dbáme na pôvod bavlny. Máme na to totiž ľudí 😊, ktorí už dlhé roky dvakrát ročne navštevujú dodávateľov materiálu aj výrobné továrne, s ktorými dlhodobo spolupracujeme. 

Bavlne zdar, nepohodliu zmar!