Prihlás sa
Úvod Všetky články Starostlivosť o oblečenie BUSHMAN Ako predĺžiť životnosť oblečenia: V hlavnej úlohe ľan

Ako predĺžiť životnosť oblečenia: V hlavnej úlohe ľan

Odpoveď na otázku, prečo sme do BUSHMAN kolekcií zaradili ľan, je jednoduchá: existuje len málo prírodných materiálov s podobnou tradíciou. Ľan je tak „pure“, ako len také tkaniny môžu byť. Navyše poskytuje benefity ako máloktorý podobný materiál. A starostlivosť o neho je hračka - stačí len osvojiť si pár základných rád...
Najstarší nájdený kúsok ľanového plátna pochádza z Turecka (cca 7000 pred n. l.), avšak najstaršie archeologické nálezy – semená tejto rastliny – pochádzajú z Iránu datujú sa do obdobia okolo 7500 pred n. l. Pestovanie ľanu dodnes vyžaduje špecifické procesy; napríklad ručné trhanie buriny; jedná sa teda o rastlinu skutočne tradičnú po všetkých smeroch.

Na území Čiech a Slovenska sa ľan pestoval od nepamäti– pravdepodobne už od začiatku 4. storočia. Dôvod bol prostý. Ľanové plátno bolo pevné, vydržalo veľkú záťaž, nápor potu, prácu na slnku, zároveň dokázalo príjemne chladiť a skvele absorbovalo pot. Tieto vlastnosti si ľan napokon zachoval dodnes a preto má v kolekciách BUSHMAN svoje čestné miesto. 


Výhody ľanu v skratke: 

  • pevnosť vlákna, dlhá životnosť,
  • je ideálny na nosenie v horúcich dňoch,
  • aj v chladnom počasí sa však uplatní jeho tepelná vodivosť
  • je o 30% pevnejší než bavlna, jedná sa o jedno z najpevnejších prírodných vlákien,
  • je hypoalergénny
  • skvele absorbuje pot a dokáže neutralizovať zápach (vďaka mikrofóbnemu účinku), 
  • ... a stavíme sa, že si nevedel, že dokáže odrážať ultrafialové žiarenie! 
Prirodzenými odtieňmi ľanu sú: béžová, hnedá, slonovinová a šedá.


Krčí sa. No a čo! 

Ľanové oblečenie má tendenciu sa výrazne krčiť. To ale nie je jeho problém, ale prirodzená súčasť tohto vlákna. Naučme sa to rešpektovať a nehľadať chyby tam, kde nie sú. Napokon – pri správnom spôsobe prania, vešania a skladovania aj krčivosti je možné z väčšej časti zabrániť. Ako? Čítaj ďalej!


Ako prať ľanové oblečenie? 

BUSHMAN zaradil do svojich kolekcií oblečenie s nadpolovičným podielom ľanu. Zvyšné percentá tvorí bavlna – presne tak, ako to máš rád. Ak materiálovo prevažuje ľan, správaj sa k nemu ako k čisto ľanovému oblečeniu: 
 
  • Ľanové oblečenie miluje ručné pranie. 
  • Pokiaľ ho dáš do práčky, vždy zvoľ šetrný cyklus pri maximálnej teplote do 40°C. Bojíš sa, že špina hneď tak nepustí? Si na omyle! Ľanové oblečenie púšťa špinu naozaj ľahko, takže nedostatočného vyprania sa naozaj báť nemusíš… 
  • Životnosť ľanového oblečenia predĺžiš aj tým, že ho budeš prať obrátené naruby a nie spoločne so syntetickými materiálmi. 
  • Praním sa ľanové vlákna zjemňujú, nestrácajú však na pevnosti. Rozhodne si ale nerozumie s avivážou a bieliacimi prostriedkami. Ekologické prášky alebo mydlové vločky sú voľbou číslo jedna!
  • Tip na to, ako efektívne naplniť práčku, sme ti dali v článku Starostlivosť o textil alebo Vážne vieme prať? V prípade oblečenia s ľanom môžeš byť úspornejší a práčku naplniť o niečo menej – ľan nasaje veľké množstvo vody. A ak chceš oblečeniu dokázať naozaj dobrú službu, pred praním ho namoč do vlažnej vody a do práčky ho vlož mokré. Nebude sa toľko krčiť. 
TIP BUSHMANOV: Drobné lokálne škvrny a špinu je možné odstrániť bez toho, aby si musel bielizeň prať. Použi žlčové mydlo a ručne ho dôkladne prepláchni pod tečúcou vodou. 
 

Ako sušiť ľanové oblečenie? 

Zásada číslo jedna znie: ZNÍŽ OTÁČKY na minimum, aby nedošlo k poškodeniu vlákien. Dokonca aj intenzívne žmýkanie v ruke ľanovému oblečeniu z dlhodobého hľadiska škodí. Rovnako dôležité je nedávať ľanové oblečenie do sušičky. Naše babičky mali vo zvyku bielizeň rozprestrieť na čistú trávu a nechať ho vysušiť na slniečku, ešte lepšie však v polotieni. Ak na to máš priestory, choď v ich šľapajach a suš bielizeň vonku. Dôkladne preschne a navyše nasaje vôňu čerstvého vzduchu. Ak sušíš bielizeň na sušiaku alebo šnúre, dobre ho napni, zaves rovno a vyvaruj sa akýchkoľvek prehybov. 

DOBRÁ RADA: Akékoľvek oblečenie (ľanové obzvlášť) vytiahni z práčky hneď, ako skončí prací cyklus. Zamedzíš tak zatuchnutiu a krčeniu textílií! 


Žehliť, či nežehliť? 

Ako sme už uviedli, krčivosť ľanu nie je mínusom, ale jednou z vlastností tohto vlákna. Ľanové oblečenie teda žehliť nemusíš – zvlášť ak si si dal tú námahu a dobre ho vyvesil. Pokiaľ sa však predsa len rozhodneš pre žehlenie, dobrú službu preukáže parná žehlička – ideálne ešte v čase, keď je oblečenie vlhké. Prípadne ho ľahko pokrop vodou. 
 
  • Ľanové oblečenie žehli zásadne naruby. Žehlička má tendencia zanechávať na oblečení jemný lesk. 
  • Na žehličke nastav režim pre ľan, ak chýba, tak pre klasickú bavlnu.

Skladovanie – základ úspechu 

Hoci sme vo finále, dostali sme sa k hlavnému bodu, a tým je správne skladovanie. Vďaka nemu môže zostať bielizeň svieža, pevná a zachovať si maximum svojich vlastností po naozaj dlhú dobu. Alebo tiež nie…. 
 
  • Ľan vyžaduje vzdušné prostredie! V žiadnom prípade ho nezmotávaj do rolky, príliš neskladaj, nevrstvi na seba. Najlepšou voľbou je také oblečenie zavesiť voľne na ramienka, čím si udrží svoj tvar a nebude sa príliš krčiť. 
  • Čas od času skriňu otvor a nechaj vetrať, prípadne ľanové oblečenie rovno vyves von na čerstvý vzduch. Aj pár desiatok minút postačí. 
  • Možno máš v skrini veľa ľanových sezónnych kúskov… A keď sa zima spýta, budeš ich chcieť schovať a nahradiť pevnejšími hrejivými kúskami. Než sa tak rozhodneš, maj na pamäti, že ľan neznáša skladovanie v nepriedušných plastových vreciach alebo boxoch. 
TIP BUSHMANOV: Ľanové oblečenie vydrží veľa a ani po niekoľkých dňoch nepretržitého nosenia ho nemusíš dávať do práčky… Pokiaľ nie je vyložene špinavé. Zaves ho na chvíľu do ľahkého prievanu. A ak mu chceš vdýchnuť druhý život (bez prania), zaves ho do kúpeľne. Až oblečenie zvlhne, jemne ho prežehli naparovacou žehličkou. Bude ako nové.