Prihlás sa
Úvod Všetky články Inšpiruj sa Bavlna alebo organická bavlna? Rozdiel, ktorý pocítite!

Bavlna alebo organická bavlna? Rozdiel, ktorý pocítite!

Bavlna, tá klasická konvenčná, ako ju poznáme dnes zo sveta takmer všade okolo nás, je posledné roky najviac kontroverznou plodinou vôbec. Používame ju všetci, dnes a denne, mnohokrát na produktoch, kde si to sami ani neuvedomujeme.
image
Bavlna

Málokto už vie, že bavlník sa pestoval už pred niekoľkými tisíckami rokov v Egypte, Pakistane a Mexiku a prvý export do Európy prebehol z Indie v šiestom storočí nášho letopočtu. Že biele bavlníkové guľôčky poskytujú jednoročné kríky s roztomilými názvami ako je bavlník chlpatý a že prvá priemyselná práčovňa bavlny v strednej Európe vznikla v roku 1797 tu u nás, vo Verneřiciach na Děčínsku. My sa ale dnes pozrieme hlbšie – na bavlnu ako vstupnú surovinu pri výrobe odevných kolekcií.
U bavlny sme mnohokrát presvedčení, že sa jedná o úplne nezávadný a prírodný materiál. Každá minca má však dve strany, tak je tomu u všetkých textilných materiálov a bavlna nie je žiadnou výnimkou. Jednou z najzásadnejších negatív klasickej produkcie je, že bavlník k rastu potrebuje špecifické podmienky, je totiž veľmi chúlostivý, ľahko podľahne škodcom a jeho životná cesta je náročná na spotrebu vody. V rámci záverečných úprav bavlneného materiálu sa navyše používajú aj ďalšie látky zvyšujúce funkčnosť a komfort pri nosení bavlnených produktov (antistatické, znižujúce nasiakavosť potom a pachom, znižujúce krčivosť).
Vďaka svojim vlastnostiam sa však bavlna aj dnes drží na výslní ako jedna z najpoužívanejších plodín v textilnom priemysle, a to aj napriek tomu, že pri porovnaní s 19. storočím, kedy bavlna predstavovala približne 80% objemu všetkých textilných materiálov, je to dnes vďaka syntetickým materiálom zhruba len 30%. Pestuje sa v teplých oblastiach po celom svete. Od roku 2012 začala produkcia bavlny klesať a tento trend sa javí ako stále klesajúci. Ako tomu býva dnes vo všetkých odvetviach, aj tu nadnárodné spoločnosti tlačia výkupnú cenu nadol, a tak sú pestovatelia bavlny nútení používať lacné postreky, ktoré sú mnohokrát toxické či karcinogénne. Sme si toho vedomí, a práve preto všetky naše dodávateľské a výrobné procesy kontrolujeme a tento spôsob pestovania a výroby nechceme podporovať. Akonáhle sa výrobný proces dotýka zdravia a životov ľudí, rovnako ako ohrozovanie životného prostredia, nemôže ísť už z  hľadiska ľudskej a firemnej zodpovednosti o nízku cenu a vysokú maržu. Jedine kvalitný produkt je zdravý. A o ten nám ide predovšetkým.

 

Prirodzené vlastnosti bavlneného vlákna sa premietnu do každého produktu.

Jednou z najdôležitejších vlastností bavlny a výhod je jej odolnosť proti mechanickým a chemickým vplyvom, preto má skvelú pevnosť v ťahu a v odere. Ak sa bavlna namočí, jej pevnosť sa navyše zvyšuje, a to až o neuveriteľných 20%. To je hlavný dôvod, prečo sú výrobky, ktoré musia námahu tohto druhu zniesť a ktoré navyše budeme častejšie prať, trvanlivejšie.

Ďalšou výhodou je jemnosť bavlny. Bavlna je na dotyk príjemným materiálom a navyše dokáže nasať veľké percento vlhkosti. Schopnosť absorbovať vlhkosť je natoľko dobrá, že z okolitého prostredia môže prijať až 25% vody a pritom nie je vlhká na dotyk. Je teda obľúbená aj na odevy, kde sa predpokladá pohyb, pobyt na slniečku či aktivity v prostredi s vysokou mierou vlhkosti. Aj cez veľký počet výhod má bavlna aj svoje nevýhody. Jednou z nich je fakt, že bavlnené odevy sa veľakrát ľahko pokrčia a prirodzene potom môžu vznikať malé žmolky, ktoré sa začnú po čase na bavlnených tkaninách tvoriť. Jednou z nevýhod bavlny je jej obmedzená ochrana proti chladu. V zime príliš nezahreje, pretože tepelná izolácia je veľmi nízka a s rastúcou vlhkosťou sa znižuje.  Na druhú stranu v lete pomôže s nepríjemným teplom. Vplyvom slnečného žiarenia hnedne, krehne a znižuje sa pevnosť, pretože odolnosť bavlneného vlákna na slnku nie je príliš vysoká a farby časom blednú a strácajú sýtosť.

V živote a ani v textilnej technológii nie je nič len dokonalé. Bavlna je prírodným vláknom, ktoré má svoje špecifické vlastnosti, ktoré sa vytlačia do každého produktu z nej vyrobeného. Neočakávajte teda od odevov z bavlny niečo, čo nám ponúknuť nemôžu a radujme sa predovšetkým z toho, aké kvality, výhody a komfort nám pri nosení poskytujú. 

Bio/Eco/Organic bavlna

BIO bavlna predstavuje návrat k bezpečným a udržateľnejším postupom pestovania a spracovania bavlnenej suroviny. Rastie v "živej pôde" a musí byť pestovaná bez pesticídov po dobu najmenej 3 rokov, aby bolo možné získať BIO certifikáciu a bavlna musí byť spracovávaná v súlade s medzinárodnými normami pre ekologickú výrobu. Takáto pôda využíva striedanie pestovania plodín a je obohacovaná prírodným kompostom a iným organickým materiálom bez použitia pesticídov a chemických hnojív, takže môžete nosiť tričko či iné produkty bez starosti o svoje ekologickej stopy na tejto planéte. K regulácií škodcov a burín je použitá mechanická kultivácia a biologické prostriedky.

Celý proces je tak šetrný k životnému prostrediu aj k nášmu telu a zdraviu. Ak chcete mať istotu, že je textil skutočne bio, zamerajte sa na medzinárodné certifikáty - spoľahlivým certifikátom je napr. Global Organic Textile Standard (GOTS) alebo Soil Association.

Biobavlna je na dotyk jemnejšia, pretože vlákno má viac páperia, nie je porušená žiadnymi chemickými prípravkami. Tkaniny z biobavlny prechádzajú nižším stupňom spracovania, a sú tak trvanlivejšie a odolnejšie, pružnejšie, pevnejšie, priedušnejšie a zachovávajú si väčšiu prirodzenú mäkkosť. Biobavlna vonia “čistejšie”, keďže sa pri jej spracovaní nepoužíva formaldehyd. Ľudská pokožka môže lepšie dýchať, pretože má vyšší stupeň priedušnosti a nezasahuje do prirodzenej rovnováhy. Čistá, prírodná bavlna nespôsobuje žiadne alergické reakcie.

Výrobky z biobavlny sú o niečo drahšie ako z obyčajnej bavlny, čo je dané vyššími nákladmi na pestovanie a výrobu. Nepoužívať chémiu v poľnohospodárstve je dnes celkom namáhavý i finančne náročný proces.

Podľa posledných prieskumov trh s výrobkami z organickej bavlny stále rastie. Ich celkový podiel je však stále menší ako 1%.  O to viac je ale vidieť každoročný nárast vypestovanej organickej bavlny. Ten sa v rokoch 2008 až 2009 zdvihol o 20%. Najväčšími producentmi organickej bavlny sú v súčasnej dobe Turecko, USA a Čína. 

Certifikácia

Na rozdiel od biopotravín nepodlieha výroba biotextilu zatiaľ žiadnym medzinárodným legislatívnym opatreniam, okrem identifikácie bio pôvodu surovín. Rovnako ako na trhu s prírodnou kozmetikou, aj tu existuje veľké množstvo privátnych štandardov a značiek. Medzi najznámejšie organizácie, ktoré majú vytvorené systémy kontroly biotextilu, patrí Organic Trade Association (OTA) v USA, britská Soil Association, nemecká International Association Natural Textile Industry (IVN), európsky a medzinárodný Demeter, škandinávsky KRAV, japonská Japan Organic Cotton Association (Joca ) či holandská SKAL.

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek druh bavlny, dôležité je vybrať si daný produkt tak, že ho znosíte (takmer do roztrhania), že sa v ňom budete pri svojich cestách a výpravách kamkoľvek cítiť skvele a že aj starostlivosti bude s hodnotou produktu a prístupu k nemu sedieť. Prirodzene.

Edícia tričiek BUSHMAN z organickej bavlny:

   
   

BUSHMAN TRIČKO PIXLEY - burgundy

100% organická bavlna
originálna potlač na hrudi
netypické švy na rukávoch a spodnom léme

BUSHMAN TRIČKO NOTHING - yellow

100% organická bavlna
originálna potlač na hrudi 
príjemný a priedušný materiál
   

BUSHMAN TRIČKO PIXLEY - green

100% organická bavlna
originálna potlač na hrudi
netypické švy na rukávoch a spodnom léme

BUSHMAN TRIČKO BOGALUSA

100% organická bavlna
kombinácia výšivky a potlače s prírodnými motívmi
kimono rukávy a lodičkový výstrih