Bavlna, náš svätý grál
5. 4. 2022
Kto by ju nepoznal! Veď ju používame dnes a denne, často aj tam, kde si to sami ani neuvedomujeme. Byť „ako v bavlnke“ znamená cítiť sa maximálne komfortne. To ale zďaleka nie je jediný benefit, ktorý tento materiál prináša. Poďme si dať bavlník do hľadáčika a priblížiť si túto nesmierne vzácnu rastlinu, ktorá je pre výrobu oblečenia BUSHMAN úplne kľúčová.
Kde sa vzala, tu sa vzala
História bavlníka sa začala písať už pred niekoľkými tisíckami rokov. Vtedy si ju rozmaznávali v Egypte, Mexiku a v Pakistane. Biele bavlníkové guličky prvýkrát vycestovali do Európy z Indie už v šiestom storočí nášho letopočtu. Odvtedy sa bavlne v Európe darí a dnes dokonca predstavuje jednu z hlavných surovín pri výrobe odevných kolekcií. Tu však vyvstáva prvé „ale“.Nie je bavlna ako bavlna
Z bavlny sa postupom času stal hlavný zdroj materiálu pre odevný priemysel. A hoci v porovnaní s 19. storočím, kedy bavlna predstavovala až 80 % objemu všetkých textilných materiálov, zatiaľ dnes tvorí zhruba 30 % (zbytok nahradily syntetické materiály), dopyt je stále obrovský. A dopytu je potrebné sa prispôsobiť. Tu sa dostávame k tomu, že každá minca má dve strany. K tomu, aby bola bavlna naozaj kvalitná, potrebuje veľmi špecifické podmienky produkcie a čo najviac tradičné postupy spracovania. Bavlník je vysoko chúlostivý, náchylný na napadnutie škodcami a jeho životná cesta je náročná predovšetkým na spotrebu vody.Mnohé nadnárodné spoločnosti tlačia výkupnú cenu bavlny dole. Výsledok? Jej pestovatelia sú nútení používať lacné postreky, ktoré sú síce povolené, avšak často toxické, ba dokonca karcinogénne. BUSHMAN si je tohto faktu vedomý – veď sa o bavlnu zaujímame už 25 rokov – – a preto po celú dobu svojho pôsobenia pozorne kontrolujeme všetky dodávateľské i výrobné procesy. Tento zrýchlený a neetický spôsob pestovania a výroby podporovať nebudeme. Aj za cenu toho, že výkupná cena bavlny bude vyššie, než je bežné.
Prečo to robíme, snáď ani netreba vysvetľovať. Napriek tomu pripomíname: filozofiou značky BUSHMAN bolo, je a bude vyrábať oblečenie s rešpektom k prírode aj ľuďom. Nemôžeme sa stotožniť so žiadnou z náhrad a urýchľovačov v produkcii bavlny aj jej spracovaní, pretože sa jedná o ohrozovanie životného prostredia, prípadne aj ľudí.
Nechajme bavlnu, nech je prirodzená!
Prirodzené vlastnosti bavlneného vlákna sa premietnu do každého produktu. Tu sú tie kľúčové, kvôli ktorým si svet bavlnu zamiloval:• Jednou z hlavných výhod bavlny je odolnosť a to ako voči mechanickým, tak chemickým vplyvom.
• Vyniká tiež neuveriteľnou pevnosťou v ťahu i odere. Pevnosť sa ešte umocní, pokiaľ sa bavlna namočí a to dokonca o 20 %.
• Ten, kto hovorí, že sa cíti „ako v bavlnke“, má na mysli nepochybne jej jemnosť. Bavlna je príjemná na dotyk a natoľko špecifická, že ju možno po hmate dobre rozpoznať.
• Veľkým benefitom a jedným z hlavných dôvodov, prečo aj Ty siahaš po tričkách BUSHMAN, je ich vysoká savosť. Bavlna dokáže absorbovať vlhkosť, dokonca dokáže pohltiť až 25 % vody z okolitého prostredia a na dotyk zostane suchá!
Samozrejme, že popri výhodách stoja aj nevýhody. Je to bežná súčasť každého prírodného materiálu a záleží na konečnom spotrebiteľovi, ako toto drobné „ale“ prijme a pristúpi k nemu. Ľudsky povedané: ako sa k bavlne budeš správať, tak ti bude slúžiť.
• Oblečenie z kvalitnej bavlny sa ľahko pokrčí. Vplyvom toho sa po čase začnú tvoriť špecifické drobné žmolky, ktoré však možno ľahko a šetrne odstrániť.
• Bavlne nerobí dobre chlad. V zime príliš nezahreje, pretože jej tepelná izolácia je nízka a ďalej sa znižuje s rastúcou vlhkosťou.
• Ani prílišné slnečné žiarenie jej neprospieva. Hoci v horúčave Ťa podrží a zaistí precízne odvádzanie vlhkosti, vplyvom slnečných lúčov hnedne (farby teda blednú) a stráca pevnosť. Inými slovami – skrehne.
Ako sa k bavlne budeš správať, tak Ti bude slúžiť
Bavlna je prírodné vlákno a zaslúži si šetrné zaobchádzanie. Na to je potrebné myslieť, kedykoľvek bavlnené oblečenie berieš na seba – respektíve kedykoľvek ho vyzliekaš. Bavlna poteší svojou priedušnosťou, savosťou a univerzálnym využitím. Z bavlneného vlákna môže byť tričko a rovnako tak dobre aj nohavice, sveter alebo obliečky. Nečakaj od nej ale to, čo Ti nemôže ponúknuť a naopak rob všetko pre to, aby Ti dlho a dobre slúžila.Tým najzásadnejším krokom je pranie. Praním môžeš udržať všetky prospešné vlastnosti bavlny, alebo ich tiež zničiť. Čistú bavlnu môžeš bez obáv prať na 40 °C (tú farbenú), tú nefarbenú aj na 60 °C s vyvárkou alebo aj bielením. Bavlne s prímesou alebo tej farbenej svedčí pranie na max. 40 °C. Bielizeň pred praním otoč naruby, zapni gombíky aj zipsy a nezabudni roztriediť podľa farieb. Pri žehlení sa možno trochu zapotíš, vzhľadom na to, že sa bavlna veľmi krčí, ale výsledok bude stáť za to. Pozor na vysoké teploty a nadmerné používanie pary počas žehlenia.
Zrátané podčiarknuté: : Jedine kvalitný produkt je zdravý. A o to nám ide predovšetkým.
* V ďalšej časti o bavlne si ukážeme jej druhy a priblížime si aj certifikáciu. Pretože vyznať sa v certifikátoch, na to aby si mal pomaly diplom!