Prihlás sa
Úvod Všetky články Bushman Materio alebo Z čoho šijeme a prečo

Bushman Materio alebo Z čoho šijeme a prečo

Od začiatku značky Bushman bol tento prírodný materiál jasnou voľbou. Kvalita aj zdroje, zvýšené pozitívne vlastnosti, ako sú odolnosť, savosť či mäkkosť, boli, sú a naďalej budú kontrolované. Sme súčasťou možnej zmeny a preto chceme viesť a inšpirovať ostatných svojimi krokmi k čistejšej a transparentnejšej výrobe.
image

1. Bavlna, svätý grál značky

Je elastická, dobre znáša pranie aj žmýkanie, aj keď pri vyšších teplotách má tendenciu sa zrážať. Skvele absorbuje vlhkosť, rýchlo schne a dobre prijíma zásadité látky (áno, aj pot). Je ľahká a napriek tomu odolná a s namočením sa jej pevnosť ešte zvyšuje. Má preto perfektné absorpčné vlastnosti a je priedušná a mäkká na dotyk. Ľahko sa farbí, avšak stálofarebnosťou na svetle a v praní sa nevyrovná syntetickým vláknam. Na rozdiel od nich ale nezhromažďuje statickú elektrinu.

Základom kvality konvenčnej bavlny je už samotné pestovanie. Odrážajú sa v nej klimatické podmienky, líšiace sa podľa krajiny pôvodu i typu pôdy na plantážach. Ide o rastlinu, ktorá je náročná na spotrebu vody, aj odolnosť proti škodcom je nízka, preto je častým štandardom použitia pesticídov, herbicídov a umelých hnojív vedúcich k úspešnému zberu. Niektoré častice sa viažu priamo na vlákna a môžu dráždiť citlivú pokožku. Aj z tohto dôvodu veríme, že je zodpovednosťou každej značky snažiť sa dosahovať cielenú podporu a kontrolu kvality produktu od samotnej priadze.

Pánská bunda GUARDO
Dámské šaty GOULA
 

2. Bavlna bio a organická bavlna


Ide o alternatívu ku konvenčne pestovanej a spracovávanej bavlne. Pestuje sa bez použitia pesticídov s využitím kompostu, prírodných olejov a farbív s menšími nárokmi na spotrebu vody. Je spracovaná v súlade s medzinárodnými normami pre ekoprodukciu na plantážach, na ktorých po dobu min. 3 rokov nebola použitá chémia, aby mohla byť certifikovaná označením bio. Aj preto je materiál jemnejší, pohľadovo kvalitnejší, lesklejší a vraj aj voňavejší.

Pánské tričko ANVIL
Dámské tričko BITSY

 

3. Mercerovaná bavlna

Mercerácia je proces úpravy bavlnenej priadze sodným lúhom, ktorý spôsobí „napučanie“ vlákien. Zvýši sa tak pevnosť, lesk a aj na dotyk je príjemnejšia a jemnejšia a dala by sa teda prirovnať k hodvábu. Farby na takto zušľachtenej látke vyniknú až o stupeň lepšie (až od 25 %) a je možné docieliť nádherne sýtych farieb, čo pri konvenčnej bavlne nemožno.

 

4. Bavlna v zmesi s elastanom

Využíva sa predovšetkým tam, kde je potrebné dodať produktu pozitívne vlastnosti elasticity vďaka prídavku niekoľkých percent spandexového vlákna. Prináša tak voľnosť v pohybe na miestach, kde je to nielen pri aktívnych činnostiach potrebné. Na tieto produkty sa neodporúča používanie aviváže v kombinácii s vysokými teplotami pri praní.

Pánské tričko GUNNISON
Dámské nohavice VISTA

 

5. Bavlna v zmesi s polyesterom

Využíva sa predovšetkým tam, kde je potrebné docieliť vyššiu pevnosť materiálu, menšiu prietrhovosť či stálofarebnosť - u mikín či cargo nohavíc. Polyester je termoplastické vlákno získavané z ropy, ktoré sa skvele farbí a jeho odolnosti v pote, praní aj na slnku sú výborné. Vlákna sú náchylnejšie na žmolkovanie na povrchu a ľahko elektrizujú, ale to nič nemení na tom, že po dlhú dobu vďaka polyesteru tak produkty držia svoj tvar, sú odolné a pritom mäkké.

Detská odolná mikina MACKAY

 

6. Bavlna v zmesi s nylonom, tzv. BushTech

Využívame ho predovšetkým tam, kde potrebujeme spojiť pozitívne vlastnosti prírodného bavlneného vlákna s tými, ktoré prináša nylon/polyamid. Toto syntetické vlákno získavané z ropy vzniklo ako termoplastická náhrada hodvábu. Ide totiž o jedno z najpevnejších vlákien s veľmi dobrou elasticitou. Na produktoch tak môžeme maximalizovať pozitívne vlastnosti ako je jemnosť, pevnosť, priedušnosť a prirodzená odperlivosť dažďových kvapiek. Materiál má skvelé hodnoty stálofarebnosti a trvanlivosti pri používaní, rovnako ako v odere na namáhaných miestach. Príkladom môže byť bunda Wolf Pro.

Dámská bunda VIOLETA 
Pánska celoročná bunda WOLF Pro 
 

 

7. Bavlna v zmesi s akrylom

Využívame ju na zmesovanie na čiapkach a pletenom zimnom sortimente predovšetkým ako alternatívu k 100% vlneným produktom. Tomuto syntetickému polyméru sa tiež hovorí lacnejšia bavlna. Je ľahký, mäkký, udržuje teplo, rýchlo schne, je odolný proti plesniam. Je nenáročný na údržbu, nehrozí pri ňom zrazenie pri praní ako pri drahších vláknach (napr. pri vlne). Jeho slabinou je zhromažďovanie elektrostatickej elektriny a náchylnosť na žmolkovanie.

UNI čiapka RIBBED

 

8. Bavlna v zmesi s rayonom (umelým hodvábom)

Využívame ho tam, kde chceme docieliť mäkkého a hodvábneho dojmu finálneho produktu, na čo sa toto prvé vyvinuté polo-syntetické vlákno dokonale hodí.
Okrem bavlny sa často v kolekciách stretnete s vláknom z regenerovanej celulózy, tzv. viskózou a veríme, že čoskoro aj s ekologickejším variantom EcoVero.

 

9. Viskóza

Využívame tam, kde pracujeme s nezameniteľným špecifickým matným leskom viskózy. Produkt potom pôsobí aj pohľadovo veľmi luxusne. Hoci je pevnosť viskózových vlákien nižšia ako u vlákien bavlnených a s namočením ešte klesá, dotyk je však o o poznanie hebkejší a mäkkší ako pri bavlne. Často sa zmesuje na zvýšenie kvality konečných produktov – príkladom z našich kolekcií môže byť kombinácia s bavlnou či ľanom.

Pánské tričko AGAR

 

10. Bambusová viskóza


Používame pre produkty, pri ktorých chceme využiť výborné termoregulačné vlastnosti tohto vlákna, ktoré je priedušné a dobre odvádza vlhkosť, čo sa hodí obzvlášť v letných mesiacoch. Je antibakteriálne a antialergénne, jemné a pevné, splývavé s krásnym prirodzeným leskom. Ide o rastlinné vlákno s vynikajúcou biologickou odbúrateľnosťou. Táto najrýchlejšie rastúca drevina na svete je udržateľný zdroj, pri pestovaní ktorého nie je potrebné toľko vody ani žiadne pesticídy či ďalšie chemikálie. Vypúšťa do ovzdušia veľké množstvo kyslíka a naopak je schopná absorbovať veľké množstvo CO2.Bambusové vlákno sa pri výrobe tkaniny obvykle mieša s inými materiálmi, u nás najčastejšie s bavlnou.
Pánské tričko GWINN
Pánske tričko s dlhým rukávom MINTO

V letných kolekciách okrem bavlny a ľanu používame tiež lyocel:

 

11. Lyocel / tencel

Využívame ho tam, kde potrebujeme zachovať vynikajúce schopnosti absorbovať vlhkosť. Jedná sa o udržateľnú 100% biologicky odbúrateľnú a kompostovateľnú tkaninu. Základnou surovinou je (rovnako ako pri viskóze) drevo z rôznych druhov rastlín (buk, breza, dub či eukalyptus a i), teda regenerovaná celulóza, ktorá je spracovaná pomocou syntetických procesov. Je pevnejší a priedušnejší než viskóza a vďaka svojej jemnosti a hladkosti sa jedná o alternatívu ekologického hodvábu. Produkty z lyocelu sú preto synonymom ľahkosti a zvolenou väzbou pri tkaní je možné dosiahnuť rôzne úrovne lesku a teda miery luxusnosti. V horúčave príjemne chladí a materiál je jemne splývavý a pritom nepriesvitný, hoci ľahko náchylný na krčivosť.

Dámské kraťasy KLAMATH

 

12. Modal


Modal je jedným z vlákien typu "umelého hodvábu", vyrábaný z celulózy bukového dreva. Je veľmi jemný, mäkký, savý, stálofarebný a nežmolkuje. Vďaka zmiešavaniu s elastanom či inými vláknami, ako napríklad s bambusovou viskózou, je materiál príjemný na nosenie. Drží veľmi dobre tvar, menej sa krčí, ľahko schne a ľahko chladí. Vďaka tomu, že sa používa najčastejšie vo forme pleteniny, je potom produkt splývavý a prirodzene pružný.

Dámské modalové tričko ZORA


13. Ľan

Ľan je jedným z najstarších prírodných vlákien, ktorého už tak vysoko pozitívne vlastnosti ešte vylepšujú moderné technologické procesy. Je priedušný, pevný a krehký, má chladivý dotyk, ale je náchylnejšie na pokrčenie. Podľa druhu ľanu sa líši farebná škála aj miera prirodzeného lesku. Jeho odolnosť je skvelá, ako v pote, na svetle, pri praní a dáva tak materiálu a ľanovým produktom predpoklad pre dlhú životnosť. Pri dobrej starostlivosti navyše dosiahneme pri používaní väčšiu dotykovú jemnosť.
V našich kolekciách ho smerujeme k bavlne, ktorá pridá na jemnosti a mäkkosti. Spoja sa tak pozitívne vlastnosti oboch vlákien – savosť, priedušnosť, chladivý pocit aj stabilita farieb.

Ľanová sukňa CORA
Pánske ľanové nohavice ARAGON