Prihlás sa
Úvod BLOG Inšpiruj sa BUSHMAN vzdáva hold legendám

BUSHMAN vzdáva hold legendám

Jawa, Tatra, Favorit alebo hadraplán? Limitovaná edícia tričiek BUSHMAN s potlačou. Ktoré si vyberieš?
Vieš, že tento rok uplynulo už 90 rokov od vzniku legendárnej značky Jawa? Len málo našich značiek dosiahlo takého ohlasu po celom svete ako práve československá hviezda, ktorej históriu tvorí dlhý rad rôznych typov motoriek. Napríklad Pérák a kývačka napodobňovali mnohé dodnes existujúcu zahraničné značky.
Kvalitných alebo výnimočných produktov z našej histórie, ktorých stojí za to si vážiť, je určite viac. BUSHMAN v novej kolekcii pre jeseň a zima 2019/2020 vzdáva hold legendám Made in Czechoslovakia, ktoré dodnes stretneš na českých cestách. Vyber si z potlačí na bavlnených BUSHMAN tričkách BOBSTOCK legendu, ktorá je ti najbližšia.
Spomienka na časy, kedy bolo Československo motocyklovou veľmocou, sa nezaobíde bez Jawy 250 prezývanej Pérák. Technickým riešením predbehla svetových výrobcov o niekoľko rokov a pri predstavení na parížskom autosalóne v roku 1946 získala v silnej konkurencii zlatú medailu vo svojej kategórii. Aj vďaka tomu sa stal Pérák najslávnejším československým motocyklom.
A ešte jeden zástupca značky Jawa. Fichtl alebo pincek, typ 20 s reumaplechmi alebo 21 Sport, na motorke Jawa 50 vyrábaných v Považských strojárňach vyrástla nejedna generácia nielen chlapcov z dediny. Motocykel vyvinutý v polovici 20. storočia ako dopravný prostriedok prístupný najširším vrstvám bol a dodnes zostáva ideálnym strojom pre zasvätenie do princípu fungovania dvojtaktného motora a tréning trpezlivosti.Nielen naozajstných dobrodruhov osloví luxusný aerodynamický automobil Tatra 87, ktorý sa vyrábal v rokoch 1937 až 1950 a patril medzi najrýchlejšie sériovo vyrábané vozidlá svojej doby. Preslávili ho totiž okrem iného Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, ktorí s ním v rokoch 1947 až 1950 podnikli cestu do Afriky a Južnej Ameriky.
Športovci ocenia cyklistickú klasiku. „Ak chceš vedieť, čo je drina, kúp si bicykel Ukrajina, ak chceš letieť ako šíp, kúp si bicykel Favorit,“ hovorievalo sa, keď sa na neho stáli fronty a robili poradovníky. Niečo pravdy na tom bolo. Keď v Rokycanoch vyrobili v roku 1950 prvých 15 bicyklov pre reprezentáciu, nikto netušil, že československí cyklisti pozbierajú na bicykloch Favorit všetky olympijské medaily. Stalo sa: v Melbourne 1956 striebro, v Tokiu 1964 zlato a v Moskve 1980 bronz.Naozajstným unikátom je Velorex, prezývaný hadrák, hadraplán, husacie stehno, montgomerák, netopier, splašené trubky či utekajúci stan, ktorý sa stal jediným homologovaným vozidlom s plátennou karosériou na svete. Pôvodne malosériový trubkový rám potiahnutý koženkou konštruktérov Františka a Mojmíra Stránskych sa vyrábal vo velodružstve Solnice ako vozítko pre invalidov a preslávil sa vo filme Vrchní, prchni!
Je čas vyraziť: na motorke, autom, na bicykli alebo pokojne v hadrapláne. Pretože aj cesta môže byť cieľ.
Cookies nie sú sušienky
Zbierame anonymné dáta a meriame, aby sme náš web mohli ďalej vylepšovať. Súhlasíte so zberom cookies?