Prihlás sa
Úvod Všetky články Partnerstvo Ján Hrdina: Každá krajina má čo ponúknuť

Ján Hrdina: Každá krajina má čo ponúknuť

Ján Hrdina je český spisovateľ a historik, popredný český odborník na dejiny a kultúru Škótska a sprievodcu nielen škótskymi dejinami, znalec histórie antiky a raného stredoveku, ale aj autor pútavých kníh, cestovateľ, fotograf, … A ambasador BUSHMAN. Uznaj sám; kto iný môže detailne overiť kvalitu našich kolekcií ako práve človek, ktorý je neustále v teréne, v pohybe, v prírode?
Keď som študovala Váš životopis, nestačila som sa čudovať, aký široký vedomostný aj profesijný záber máte: historik, publicista, prekladateľ, spisovateľ, prvotriedny znalec dejín Škótska… Ako to všetko zvládate? 😉
Ďakujem, no také dramatické to zase nie je. Všetky tie aktivity sa vzájomne prelínajú a venujem sa im už štvrť storočia. Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma, v mojom prípade vedú všetky cesty s trochou zveličenia do Škótska. Rád píšem o tom, čo som videl alebo o čom niečo viem. Nie som typ človeka, ktorý by šíril múdrosti od stola. V praxi to teda vyzerá tak, že sa s konkrétnym cieľom vydám na cestu, aby som niečo spoznal, overil nejaké tvrdenia, získal nové informácie. Nafotím to, konfrontujem s dobovými prameňmi, napíšem o tom a je z toho buď článok, alebo kniha …

Čo Vás priviedlo práve k štúdiu histórie a archeológie? Inklinovali ste k tomuto smeru od malička, alebo Vás niekto z blízkeho okolia „sformoval“?
Ak si dobre spomínam, tak od malička. V troch rokoch som vyhlásil, že budem cestovateľ. V siedmich rokoch, nadšený z románu Stratený svet, som chcel byť paleontológom, čo som vo štvrtej triede prehodnotil na archeológiu. Nakoniec som archeológiu a históriu vyštudoval a prepojil s tým cestovanie. A tomu sa venujem dodnes.
 
Váš web nesie slogan: Škótsko vo všetkých podobách. Akú jeho tvár máte najradšej a prečo? 
Popravde, všetky. Samozrejme ma fascinujú dramatické a bohaté škótske dejiny, rovnakou mierou ale obdivujem škótsku prírodu, krajinu, ducha škótskych mestečiek aj hradov. V Škótsku nájdete všetko, od bielych pláží ako v Karibiku po strmé skalnaté úbočia hôr, malebné údolia, divoké rieky, stovky ostrovov... Mám rád škótske tradície, siahajúce hlboko do minulosti, aj srdečnosť Škótov. Škótsko ma lákalo od malička a dnes už viem, že to bolo aj preto, že mám v Škótsku dávnych predkov.

Ktoré ďalšie krajiny sú vo Vašom hľadáčiku? 😊
Popri Škótsku ma samozrejme vábi Írsko a vo všeobecnosti mám rád Európu. Je neuveriteľne pestrá a rozmanitá, opäť sa mi to spája s dejinami, ale aj s prírodnými krásami. Okrem toho ma už kedysi oslovila Južná Amerika, ktorá úplne spĺňa moje predstavy o objavných cestách. To som si tiež potvrdil počas brazílskej expedície Brazília Encantada, ktorú sme podnikli, aby sme šli v stopách plukovníka Fawcetta a pátrali po stratených vyspelých indiánskych kultúrach. Do tretice by som určite spomenul Austráliu a Nový Zéland, ktoré na mňa ešte len čakajú.
Napísať román, obzvlášť s historickou tematikou, musí byť nesmierne ťažké – či už zozbierať potrebný materiál, zoznamovať sa s ním, tak aj samotné písanie a udržanie určitej dejovej a informačnej línie. Ako sa na písanie kníh pripravujete? Máte nejaký autorský rituál? 😊
Pre mňa je dôležité písať o tom, čo ma baví a čomu môžem dať niečo naviac. Samozrejme, že úplne na začiatku je nápad, ktorý potom v hlave rozvíjam a vytváram kostru knihy či príbehu. Ak je to kniha o histórii, overovanie a vernosť faktom je zásadný. To isté ale platí aj u beletrie. Ak má byť príbeh uveriteľný, musí mať oporu vo faktoch a reáliách, ktoré vytvárajú svet pre fiktívny príbeh a postavy. Obvykle k tomu mám stoh poznámok, nákresov a pod. Nepodceňujem žiadny detail, obozretnosť je namieste. Konkrétny rituál ale nemám, pokiaľ sa teda nepočíta to, že pri písaní počúvam hudbu, píšem najmä večer a občas si k tomu nalejem niečo pre inšpiráciu.

O svojej profesii hovoríte v superlatívoch. Napriek tomu - je niečo, čo vás pri práci naozaj vytáča? Aké ťažké je pre historika si niečo presadiť? 
Som na voľnej nohe, čo mi dáva značnú voľnosť a môžem sa venovať čomu chcem a uznám za vhodné. Pokiaľ ide o nejaké presadzovanie, tak to by sa mohlo týkať napríklad zrodu novej knihy, ale zatiaľ sa nemôžem sťažovať. Úspech a predaj predchádzajúcich kníh pomáhajú pri zrode nových, a navyše sa mi darí prichádzať s titulmi, ktoré na knižnom trhu chýbajú. A či ma niečo vytáča? Skostnateľnosť niektorých názorov a občasné neočakávané udalosti na cestách, ktoré vám dokážu značne znepríjemniť situáciu a vy ich nemôžete ovplyvniť. 

Už vieme, kým je Ján Hrdina „v práci“. Aký ale je mimo nej, v tom úplne bežnom, obyčajnom živote? 
Môj bežný život sa tak trochu prelína s tým pracovným. Pohybujem sa medzi povinnosťami všedného dňa, som zdatný v nakupovaní a baví ma variť. Ako sova mám problém s ranným vstávaním.

Vaša vášeň pre cestovanie vlastne tak trochu vyplýva z vašej profesie. Kde a ako ale najradšej relaxujete? 
Je to na cestách a výletoch, pri počúvaní hudby, čítaní či bohapustom čumení na nejaký dobrý film alebo seriál. Rád pozorujem zvieratá, či už v prírode, alebo v zoo. Relax ale tiež pre mňa znamená nemusieť nič riešiť a na chvíľu sa odpojiť od starostí všedného dňa. A nie je nad to poriadne sa vyspať …

Patria do Vašich obľúbených miest aj niektoré kúty Česka? Predsa len – aj my máme históriu viac ako bohatú … 
Rozhodne áno. Mám rád Krkonoše, Beskydy, Křivoklátsko alebo Český raj s bludiskom skál a starými hradmi. Nadchol ma Tetín a jeho okolie. Všeobecne hrady sú mojím obľúbeným cieľom. Naša krajina je krásna a má čo ponúknuť. Dokonca je tu pár zaujímavých priesečníkov medzi českými a škótskymi dejinami, teda ďalšia motivácia k cestám. 
 
Pred časom ste sa okrem iného stali aj ambasádorom outdoorovej značky BUSHMAN. Naše oblečenie a doplnky s Vami cestujú po svete a iste toho „zažili“ už veľa 😊. Ako obstáli? 
Obstáli na jedničku. Prvú bundu som si u Bushmana kúpil pred dvadsaťštyri rokmi. Páči sa mi nielen štýl, ale aj Bushman filozofia a rozhodne oceňujem kvalitu. Oblečenie a doplnky som vyskúšal v najrôznejšom teréne a podmienkach od Brazílie po Škandináviu, v lete aj v zime a som nadšený. A nielen ja, Bushmana postupne objavila celá rodina. Najväčšou záťažovou skúškou sú samozrejme cesty po Škótsku, počas ktorých obstálo na výbornú. V poslednej dobe ma nadchli topánky CRUIZER, ktoré zvládajú aj nestále škótske počasie a akýkoľvek terén. Bushmana som si ale obľúbil aj pri každodennom nosení. A skvele sedí ku kiltu …

Keď sme pri obliekaní – čo Vy a kilt?   Nemal by ho BUSHMAN zaradiť do svojich kolekcií? Alebo čím by sa podľa Vás mohol od Škótov inšpirovať? 
Kilt samozrejme mám, nechal som si ho ušiť v Glasgowe. Nosím ho pri škótskych akciách a rád v ňom putujem po Škótsku. Pokiaľ ide o Bushmana, na kilt by som to úplne nevidel, ale ste blízko. Viem si predstaviť „škótsku“ kolekciu Bushman, ktorá by pracovala s kockovaným vzorom – tartanom. Napokon, Bushman s kockou dlhodobo pracuje, avšak vlastný tartan by bol skutočná bomba.