Prihlás sa
Úvod Všetky články Spoznaj rozdiel: hľadáš bundu na turistiku, do mesta alebo na expedíciu?

Spoznaj rozdiel: hľadáš bundu na turistiku, do mesta alebo na expedíciu?

Bunda sa v nadchádzajúcich sezónach stane bezpochyby najdôležitejšou časťou outfitu. V niektorých prípadoch po nej siahame celoročne – napríklad na horách, kde sa počasie rado mení z minúty na minútu. Správna bunda ochráni pred dažďom, vetrom aj zimou. Ale ktorá že je tá správna? Poďme sa pozrieť na základné typy búnd a povedať si niečo o ich výhodách.
image

Čo v nej chceš prežiť? 

Pri kúpe bundy buď predovšetkým rozvážny a polož si dve základné otázky: Do akého počasia ju chceš nosiť a predovšetkým na aký účel má slúžiť? Prečo je to také dôležité? V prvom prípade sa môžeš lepšie zamerať na jej funkčnosť, v druhom potom na kompaktnosť (teda skladnosť, hmotnosť). Pretože ak na svojich cestách niečo naozaj potrebuješ, potom je to pohodlie. 


Nepremokavé bundy 

Sú voľbou číslo jedna. Bushmani totiž dobre vedia, že dážď ich môže zastihnúť kedykoľvek a kdekoľvek a je viac než žiaduce si vodu k telu nepustiť. Nepremokavosť je u búnd riešená dvoma spôsobmi a to buď membránou, alebo záterom. 
  • Záter je vrchná úprava materiálu s úrovňou nepremokavosti obvykle do 2 000 mm vodného stĺpca. Na látku sa jednoducho „nažehlí“ špeciálna nepremokavá vrstva, ktorá kvapkám dažďa nedovolí preniknúť hlbšie. Taká bunda je preto ideálna na výlety alebo kratšie túry, ale aj na prechádzky mestom
Náš tip:
Mokrú alebo navlhnutú bundu zakaždým presuš na voľnom vzduchu (ideálne zavesenú na ramienku). V opačnom prípade môže vodeodolný záter po čase začať praskať a to najmä v záhyboch. Pokiaľ chceš nepremokavosť podporiť, prípadne obnoviť, bundu usuš v sušičke na šetrný program. 

Pánska bunda SIMIEN s nepremokavým záterom 
  • Membrána je tenká nepremokavá vrstva na vnútornej strane materiálu bundy a tak stáva priedušnejšou a odolnejšou ako tá so záterom. Aby bola membrána funkčná, musí byť krytá z vonkajšej strany látkou a z vnútornej potom obvykle sieťkou alebo 3D vrstvou. Bundy s membránou sú cenovo náročnejšie, avšak ideálne na náročnejšiu turistiku s veľkými teplotnými i dažďovými výkyvmi a tiež pri celodennom nosení (napríklad na rybách). 
Pánska membránová bunda Meccan Pro 

Aby skutočne vydržala 

… Keď vyberáš nepremokavú bundu, nikdy sa nespoliehaj iba na vodný stĺpec, ale zameraj sa na detaily. Dôležitým ukazovateľom sú podlepené švy a pevné, nepriepustné YKK zipsy. Aj vďaka tomu bunda nepretečie. Mysli aj na dôkladné odvetranie, riešené dômyselnými vetracími otvormi a kapucňu (ťažko ti bude komfortne s premočenou hlavou). 

Bunda podľa aktivity 

Nenáročná turistika - tak môže vyzerať prechádzka so psom, výlet po meste, krátky beh alebo zbieranie húb po lese. V takom prípade siahni po ľahšej a skladnej bunde, ktorá ochráni pred slabým dažďom i vetrom, ale ľahko ju zložíš a schováš do batohu alebo uviažeš okolo pása. Veľkým bonusom takých búnd je nepremokavý záter, podšívka zo sieťoviny, kapucňa na sťahovanie a množstvo praktických vreciek na drobnosti. 

Pánska prechodová bunda Renegade
Dámska prechodová bunda Monika 

Vysokohorská turistika a expedícia – v takýchto prípadoch nie je reálne sa pri nepriazni počasia len tak otočiť a zamieriť domov a preto vyberaj bundu, ktorá nepremokne a neprefúkne ani v náročnejších podmienkach. Ideálne sú bundy s nepremokavou membránou (sú priedušnejšie ako tie s vodeodolným záterom) a pevnou podšívkou (najlepšie odopínacia, ktorú potom môžeš nosiť aj samostatne ako mikinu alebo vestu). Viac ako vhod prídu aj odvetrávacie otvory (najmä v podpazuší) a vnútorné vrecká na doklady a cennosti. 

Dámska membránová bunda Erika Pro 
   
Dôraz na štýl - oceníš predovšetkým v meste; do práce, na obed, skrátka všade tam, kam sa môžeš rýchlo schovať. Tieto bundy môžu byť bez záteru aj membrány, zato by mali byť bavlnené (plátnová väzba, keprová väzba,…) a poskytovať dostatok priestoru na uloženie dokladov, peňaženky, telefónu a ďalších nevyhnutností. Veľmi časté sú výrazné výšivky, kontrastné prešitie a ďalšie štýlové detaily. 

Náš tip:
Bundy BUSHMAN vynikajú enzymatickým opraním. To zaistí nielen vyššiu odolnosť vrchnej vrstvy bundy, ale zároveň veľmi jemný, hladký povrch. 

Štýlová pánska bunda Spitfire
Dámska obojstranná bunda Merinda 


Zázrak menom 3v1 

Pokiaľ nechceš mať v šatníku bundy na všetky príležitosti, zvoľ takú, ktorá svojim multifunkčným využitím splní požiadavky prechodovej, mestskej i outdoorovej bundy. Cestovateľské bundy 3v oceníš po celý rok. Obvykle majú totiž integrovanú fleecovú podšívku, takže sú dostatočne teplé a pokiaľ podšívku vyberieš, získaš ľahkú a skladnú bundu na krátke cesty… Samozrejmosťou je aj vodeodolnosť a celý rad funkčných prvkov, ktoré oceníš – kapucňa, sťahovanie v páse, predĺžená dĺžka, vonkajšie aj vnútorné vrecká, vetracie otvory,… 

Dámska bunda 3v1 Agricola 
Pánska bunda 3v1 Wolf Pro 

Prajeme ti správny výber a veľa našliapaných kilometrov!
Tím BUSHMAN