Starostlivosť o textil alebo Vážne vieme prať?
15. 5. 2024
Limity materiálov môžeme za pomoci moderných ciest o niečo posunúť, ale u niektorých – tých prírodných obzvlášť – je vôbec najlepšou cestou ich rešpektovať a snažiť sa s nimi pracovať v náš prospech...
Kontext a informácie sú tým, čo nás dovedie k pochopeniu, prečo je každý materiál a produkt z neho iný, jedinečný... prečo niektorý drží a ani sa nepohne a keď sa na ňom sem tam objaví prasklina, väzba ho podrží a netrhá sa ďalej, prečo je iná látka jemná, splývavá, chladivá, ale chúlostivá na dotyk s ostrejšími povrchmi, prečo niektoré odtiene pri väčšom vystavovaní slniečku menia svoj odtieň, blednú, tvoria mapy či materiál chradne, ...
Z dát vyplýva, že sme zvyknutí prať produkty častejšie, než je skutočne nutné. Dať prať bielizeň, to je skrátka zautomatizovaný úkon. Ale ruku na srdce - koľko z nás berie do úvahy aj to, aký typ práčky, prípadne sušičky má, aké pracie prostriedky používa, ako práčku správne nastaviť podľa konkrétnych materiálov (a program All in one výhra naozaj nie je). Je tiež mnohými prieskumami overené, že ľudia práčky prepĺňajú a bielizeň tak nemá bezpečný priestor na kvalitné odstránenie nečistôt.
TIP: Bezpečné pre všetky materiály (vrátane tých najchúlostivejších) je žehlenie parou, ktoré prebieha takmer bezdotykovo.
Či tak, alebo onak, dbajte na to, aby boli produkty v bezpečí pred prachom, najvzácnejšie a chúlostivé kúsky (a tiež sezónne oblečenie) uložte do protiprachových obalov (samozrejme riadne vyčistené).
Z dát vyplýva, že sme zvyknutí prať produkty častejšie, než je skutočne nutné. Dať prať bielizeň, to je skrátka zautomatizovaný úkon. Ale ruku na srdce - koľko z nás berie do úvahy aj to, aký typ práčky, prípadne sušičky má, aké pracie prostriedky používa, ako práčku správne nastaviť podľa konkrétnych materiálov (a program All in one výhra naozaj nie je). Je tiež mnohými prieskumami overené, že ľudia práčky prepĺňajú a bielizeň tak nemá bezpečný priestor na kvalitné odstránenie nečistôt.
- Správne plnenie vyzerá tak, že podľa typu odevov musí dosahovať 2/3 plnosti práčky – teda ani nie po niekoľko málo kusoch odevov, a ani natlačene. Ako zistiť, čo je ideál? Po umiestnení bielizne do práčky by ste mali byť schopní bez problémov vložiť na vrchol hromady päsť ruky.
- Nastavte teplotu aj otáčky individuálne. V tom tkvie kúzlo úspechu predĺženia životnosti produktov.
- Používajte prášky na biele, farebné, čierne, jemné a špeciálne prádlo/šport, vlna, perie.
- Aviváž vlákna zjemňuje a ničí, odporúčame ju nepoužívať!
- V neposlednom rade aj správne zvolené množstvo prostriedkov veľmi zásadne ovplyvňuje, ako dlho zostanú vlákna pevné, pružné, lesklé, ako bude na produktoch držať potlač a či budú držať svoj pôvodný tvar.
- Používajte pracie vrecká, ktoré (ak sú na to špeciálne určené) zadržia uvoľňujúce sa mikroplastové častice z produktov a nepúšťa ich do odpadových vôd. Pre väčšie kúsky, ktoré potrebujú dostatočný priestor, pokojne využite obliečku od vankúša. Vložte produkt naruby, zapnite predtým všetky zipsy, gombíky a patenty, na vankúši uzavrite gombíky a vložte do práčky.
Ceduľku áno, ale...
Mnoho produktov, hoci majú na vnútornej údržbovej ceduľke uvedenú možnosť prania a sušenia v sušičke, odporúčame sušiť na jemnejší, kratší program a zásadne s vloženými vlnenými guľami, ktoré stiahnu prebytočnú vlhkosť, znížia mieru žmolkovania, polámanie vlákien v bubne sušičky a skracujú proces sušenia, vďaka čomu šetrí aj energetickú náročnosť. U chúlostivejších materiálov (jemné tričká, topy, košele, svetre či šaty) je nevyhnutné sušenie naplocho bez sušičky. Ako? Jednoducho - nechajte na uteráku produkt preschnúť a potom ho obracajte, než uschne celkom.Povedz mi, ako žehlíš ...
... ja ti poviem, ako dlho budeš svoje obľúbené kúsky nosiť! Technika žehlenia ovplyvňuje kvalitu produktu viac, než by sa mohlo zdať. Akonáhle je totiž na niektoré vlákna vyvinutý prílišný tlak v kombinácii s vysokou teplotou, na materiáli potom vznikajú nevzhľadné lesklé škvrny - šmuhy, mapy a melírovanie, ktoré je bohužiaľ už nezvratné. U iných, predovšetkým bavlnených materiálov, môže zase dôjsť k zažltnutiu a vplyvom vysokých teplôt síce k neviditeľnému, ale citeľnému krehnutiu materiálu a s ním spojenou vyššou pravdepodobnosťou prederavenia, pretrhnutia ... Aj potlače treba chrániť a nie ich vystavovať agresívnemu praciemu a žehliacemu procesu.TIP: Bezpečné pre všetky materiály (vrátane tých najchúlostivejších) je žehlenie parou, ktoré prebieha takmer bezdotykovo.
Otvor šatník!
Tiež uskladnenie je veľmi dôležitý bod starostlivosti o odevy a predĺženie ich životnosti. Každý preferujeme iný typ ukladania do skrine – na plocho, podľa princípov Marie Condo „na stojato“, do roliek v boxoch, na ramienkach...Či tak, alebo onak, dbajte na to, aby boli produkty v bezpečí pred prachom, najvzácnejšie a chúlostivé kúsky (a tiež sezónne oblečenie) uložte do protiprachových obalov (samozrejme riadne vyčistené).
- Vlnené aj ďalšie svetre skladajte, košele, šaty, saká či bundy, ktoré si to materiálovo zaslúžia, dajte na vhodné ramienka (tie z čistiarne sú určené naozaj len na prenos domov, nie na dlhodobé používanie), ktoré vám na oblečení nevyťahajú ramená.
- Umiestnite do šatníka vonnú esenciu, odevný vosk, sušené bylinky alebo cédrové drevo, ktoré oblečenie nielen prevonia, ale zároveň tiež ochráni pred nepozvanými hosťami – šatníkovými mólami.