Prihlás sa
Úvod Všetky články Starostlivosť o oblečenie BUSHMAN Úvod do starostlivosti o oblečenie BUSHMAN

Úvod do starostlivosti o oblečenie BUSHMAN

Prečo sa mi oblečenie žmolkuje? Prečo farba nie je, čo bývala? Sú ti tieto otázky povedomé? Naštuduj si náš seriál o materiáloch a správnej starostlivosti o ne! Bavlna a ďalšie prírodné vlákna totiž nie sú polyester. A tiež nie je starostlivosť ako starostlivosť! Osvoj si naše tipy, ako sa správne starať o oblečenie BUSHMAN!

Obdobie zmien

Textilný priemysel sa neustále premieňa a to nielen vplyvom prirodzenej potreby „neplytvať“, ale aj vplyvom kontextu spojeného s nepopierateľnými klimatickými dopadmi. 

Premieňa sa surovina a potom výsledný produkt. S tým súvisí zmena kvality pôdy, ovzdušia a nakoniec aj času, ktorý bol predovšetkým potom rastlinám a zvieratám daný na rast. Posunuli a neustále sa menia aj technické spôsoby a cesty, ako kvalitne a pritom čo najšetrnejšie spracovať, opracovať a premeniť na látku do takého vzhľadu, dotyku, pevnosti a dizajnu, ktorý značka prezentuje. 

Ide o pomerne zložitý a prepletený technický odbor, ktorý posledné dekády investuje viac, ale aj menej do hľadania nových, prípadne aplikáciu už nájdených nutných technológií a výrobných liniek. Veľakrát je totiž inovatívne textilné technologické riešenie logicky úplne jasné a vytúžené, ale pre veľké množstvo výrobcov zároveň finančne nedosiahnuteľné. Firmy skrátka nedokážu okamžite presedlať na nové technológie a nahradiť nimi tie doteraz "funkčné". Certifikácia, vlastné laboratórne testovanie odolnosti materiálov stojí zatiaľ ešte trochu v pozadí, ale budúcnosť tkvie aj v tejto premene uvažovania. Je nesmierne dôležitou hodnotou ponúkať do obehu len to, čo je minimálne štandard v danom textilnom odvetví. A čím viac stúpa, tým lepšie. 


Trvanlivosť BUSHMAN a prirodzenosť vlákien

Je a vždy bolo pre nás dôležité, aby sme navrhovali produkty, ktoré budú trvanlivé, príjemné a ich hodnota tkvela v zákazníkovej dôvere v daný produkt. Môcť sa spoľahnúť na to, že nám v niečom bude dobre – práve také emócie, spojené s produktom a poťažmo celou značkou, sú úplne zásadné.
 
Nezmeníme prirodzené vlastnosti vlákien – či je to pri bavlne, alebo iných vlákien z nových kolekcií (napr. bambusová viskóza, modal, lyocel alebo ľan). Je nevyhnutné pochopiť, že každý materiál má svoje prirodzené limity, s nimi ani ten najlepší návrhár a technológ nepohne, rovnako ako má každé jednotlivé vlákno nesporné výhody a odlišnosti oproti iným vláknam … 

Napríklad bavlna bola odpradávna vždy viac využívaná vo svetlejších tónoch práve preto, že na tmavých odtieňoch nedisponuje tak dobrými vlastnosťami – slniečko ju ničí, robia sa fliačky, škvrny ,... Podobne pôsobí aj dlhodobé vystavenie materiálu agresívnemu potu v kombinácii so slnečnými lúčmi.  

Limity materiálov môžeme za pomoci moderných ciest o niečo posunúť, ale u niektorých – tých prírodných obzvlášť – je vôbec najlepšou cestou ich rešpektovať a snažiť sa s nimi pracovať v náš prospech. Životná cesta produktu totiž nezačína a nekončí návrhom a výrobou produktu. Nutná je ako výrobná, dodávateľská, tak aj užívateľská súhra. 
 
  • Na úplnom počiatku stojí udržateľný dizajn, teda návrh produktu, u ktorého však nejde iba o tvar, farbu a branding, ale zahŕňa aj celé spektrum otázok, ktoré treba zodpovedať; otázok ohľadom udržateľnosti textilného materiálu, do úpravy povrchu materiálu pre jemný dotyk, zvýšenie hrejivosti. Zároveň je podstatné udržiavať balans v použitých technológiách, prírodných zdrojoch a uspokojenie potrieb zákazníka. 
 
  • Hotový produkt sa dostane k zákazníkovi domov - ani tam ale jeho cesta nekončí. Až v tejto chvíli jeho príbeh naopak začína. Bushmani majú obrovskú moc meniť rozdané karty. Na nich vo veľkej miere záleží, ako budú kolekcie vyzerať, akým smerom sa budeme posúvať. Diskusia je nesmierne dôležitá, jedná sa o neustále sa vzdelávanie z oboch strán – my počúvame spätné väzby a u bushmanov zase oceníme, keď sa dokážu aktívne starať o svoj šatník. Že dobre vedia, prečo si Bushmana kupujú, čo od produktov môžu očakávať, ako ktorý materiál reaguje… Týmto uvažovaním podporujú udržateľnosť aj ohľaduplnosť k sebe i planéte, a tým tiež pomáhame predlžovať životný cyklus produktu na možné maximum. 
 
  • Na konci cesty je potom vhodná likvidácia. V lepšom prípade sa tak vyslúžilé oblečenie z textilného kontajnera dostane na triediacu linku a mieri k recyklácii, rozvlákneniu. Takýto materiál je druhotne použitý na nejaký nový produkt. Úžasné, nemyslíš?!