Prihlás sa
Úvod Všetky články Poznaj nás Vlasta Zajíček, riaditeľ oddelenia doplnkov: Prečo nosím BUSHMAN?

Vlasta Zajíček, riaditeľ oddelenia doplnkov: Prečo nosím BUSHMAN?

Riaditeľ doplnkov – znie to tak honosne, až by sa mohlo zdať, že sedí v kancelárii a na diaľku rozhoduje o tom, ktorými outdoor doplnkami sa zásobíš. Keby si ale prišiel do sídla firmy, Vlastu zastihneš len málokedy. Väčšinu času trávi na cestách, skúša doplnky skôr, než schvália ich výrobu, behá s telefónom na uchu a keď rozosiela e-maily obchodným partnerom, väčšinou to robí v čase, keď celá republika spí… Pretože oni majú deň.
image
Čo je pre Teba pri výbere doplnkov rozhodujúce?

Je to hlavne funkčnosť, teda čo najlepšie vlastnosti pre účel, na ktorý ich vyrábame a kvalita prevedenia. Ďalším kľúčovým parametrom je recyklovateľnosť použitých materiálov. Doplnky navrhujem a vyvíjam hlavne z prírodných materiálov; z kože, bavlny, z dreva, vlny, zo železa... Nie je to práve najľahšia cesta, všetko to sú materiály oveľa drahšie ako plasty. Iba tam, kde je to nutné s ohľadom na účel použitia a funkčnosť, používame umelé materiály.  A rozhodne sú dôležité tiež unikátnosť a dizajn! Snažíme sa vyvíjať veci, ktoré sú skrátka mimoriadne a iné.

Než sa doplnok dostane ku koncovým zákazníkom, čaká ho pomerne náročná cesta. Môžeš nám celý proces trochu priblížiť? 

Pokiaľ sa jedná o úplne novú vec, ktorú sme zatiaľ nevyrábali, je cesta dlhá, napínavá a neistá. Dôležitý je nápad – teda čo a na aký účel by ho naši zákazníci ocenili. To sa deje na základe našich vlastných cestovateľských skúseností, návrhov aj podnetov, ktoré dostávajú kolegyne z našej zákazníckej linky.
Nasleduje práca s návrhom materiálov a dizajnu. Tu sa snažím z vlastnej skúsenosti kombinovať materiál a technológie tak, aby bol výsledný produkt funkčný a zaujímavý. Ďalším krokom je vývoj s vybranými výrobcami, ktorý je náročný na čas a výrobné možnosti – tu sa intenzívne prejavuje limit používania prírodných materiálov. 

V okamihu, keď máme v ruke prvé vzorky, nasleduje ešte dotiahnutie dizajnu vrátane farieb a logovania. A teraz nastáva kľúčový okamih: výrobok sa buď pošle do certifikovaného laboratória, alebo ho testujem osobne, prípadne zapožičiam niekomu z našich partnerov. Dôležité je jeho extrémne používanie v čo najkratšom čase :). Druhou dôležitou vecou je určenie ceny. Až v tejto chvíli totiž vieme, koľko bude produkt stáť a to vrátane balenia, značenia, legislatívnych náležitostí (napr. u železa certifikácia, že nepochádza z Ruska a podobne) a dopravy, podľa toho, ktorý výrobca a z ktorej krajiny dodal najlepšiu vzorku.
V okamihu stanovenia predajnej ceny a odsúhlasenia obchodným oddelením je doplnok predajný; teraz dochádza až k jeho výrobe… Prvé kusy putujú do oddelenia marketingu, ktorý ich nafotí a pripraví texty na web.

V priebehu výroby prebieha tiež náhodná kontrola a pred naskladnením ešte celková kvalitatívna kontrola.  Konečný verdikt je už len na našich zákazníkoch, či bude pre nich produkt zaujímavý a zostane teda v našom portfóliu, alebo ho už nebudeme opakovať.

Kde sa doplnky BUSHMAN najčastejšie vyrábajú a prečo práve tam? 

Rád by som začal tým, že väčšinu doplnkov sami vyvíjame a vyrábame – teda nielen nakupujeme hotové. Navyše aj naše požiadavky na množstvo sú väčšinou nižšie, než aké požadujú niektorí výrobcovia. 

Typickým prípadom je Čína. Niektoré produkty sa jednoducho inde robiť nedajú, ale požiadavky na množstvo sú často veľmi vysoké. Mám veľmi rád napríklad prácu našich nožiarov. Pokiaľ ale chcete aspoň 400 nožov, všetky v rovnakom dizajne a z rovnako kvalitnej ocele, nie je veľa možností, ako ich u nás vyrobiť za rozumnú cenu. Rovnako tak termosky, termohrnčeky a podobné produkty z potravinárskej ocele. V Číne mám niekoľko dlhodobých partnerov, ktorí dokážu vyrábať veľmi kvalitne aj v počtoch, ktoré sme schopní akceptovať. 

Ďalším miestom je Turecko, kde pre nás v rodinnej firme vznikajú predovšetkým bavlnené osušky a to v tej najvyššej kvalite.

V Indii máme pre zmenu partnera na veľmi dobré bavlnené, ľanové a viskózové šatky. Je to malá rodinná firma, ktorá na trhu pôsobí už 20 rokov.
Vždy sa snažím hľadať v prvom rade kvalitných výrobcov u nás. Ak sa mi to ale nedarí (hlavne kvôli technológiám, cene a materiálom), hľadám v ďalších krajinách EÚ alebo v Afrike. Pokiaľ ani to nie je realizovateľné, potom smerujem pozornosť na Áziu.

V Čechách vyrábame napríklad peňaženky, kožené tašky a opasky, všetky naše ponožky, traky a ďalšie doplnky. Dodávatelia z našej malej krajiny sú pre nás poklad, ktorý neopustíme a spoluprácu naopak rozvíjame. 

V Afrike vyrábame niektoré modely topánok, opaskov, klobúky, náramky, niektoré peňaženky. Výroba v Afrike je špecifická, naši partneri sú manufaktúry, ktoré sa môžu pýšiť kvalitnou ručnou výrobou a remeselnou zručnosťou.  Áno; nemajú tak „vychytaný“ systém adjustácie ako Ázia, niekde nemajú dokonca ani tlačiareň na štítky s EAN kódmi, ale vedia zamestnávať ľudí z okolitých dedín a pomáhať im aj so vzdelávaním detí. A to je to, čo nás fascinuje, čo chceme podporovať – aj za cenu toho, že je tovar z Afriky drahší ako ten z Číny. 

Nie vždy je totiž jednoduchšia cesta tá správna a ja verím, že naši zákazníci práve toto chápu a ocenia. 

S Tvojou prácou je úzko späté cestovanie. Ktoré miesta Ti najviac učarovali? 

Najbližší je mi Vietnam, kde som dokopy prežil okolo troch rokov života. Moji priatelia z Vietnamu hovoria, že poznám ich krajinu oveľa lepšie ako väčšina Vietnamcov, ktorí ju nikdy neopustili. Som z generácie, ktorá sa asi zmierovala s tým, že džungľu nikdy v živote neuvidí a tak som možno o to viac fascinovaný práve tropickými dažďovými lesmi, ale aj horami a ostrovmi Vietnamu. A tiež Južná Afrika, Botswana a Namíbia sú úžasné krajiny, kam sa veľmi rád vraciam. Afrika človeka tak zvláštne pohltí, že sa tam jednoducho musí vracať. A vlastne so sebou občas beriem aj partnerov a zákazníkov na Bushman expedície za poznaním a fotením. 

Pokiaľ ale mám vybrať to skutočne najkrajšie miesto, tak to si ľahnem v júni okolo poludnia na lúku na kraj lesa do materinej dúšky, lesných jahôd a vresu, počúvam pískanie kani a bzučanie včiel, čmeliakov a trúdoviek a ukladám mozog do krabice NIČ. To ide len u nás a myslím, že každý má „svoju“ lúku, len si to veľa ľudí neuvedomuje, ako je u nás jedinečne.

 

BUSHMAN srdcovky podľa Vlasty: 

Košeľa ZIKMUND – nie je bavlna ako bavlna, táto košeľa je z materiálu, ktorý saje pot, pritom rýchlo schne, večer ju komáre nepreniknú, stačí zrolovať rukávy, ktoré nosím väčšinou vyhrnuté. Ráno pred cestou do púšte ju namočím, vytrepem a nosím na holé telo – vydrží tak dlhšiu dobu chladiť. Môžete s ňou zaobchádzať naozaj nepretržite a ona sa hneď tak nevzdá.

Topánky EXPEDITION – Moje prvé už ma opustili a druhé ma práve opúšťajú, ale kto ma pozná, ten vie, že chodím buď v týchto topánkach, alebo bosý. Prvé so mnou strávili 6 rokov, druhým je práve päť. Sú pohodlné, pevné a priedušné, na denné nosenie paráda, do kamenia a piesku super… Len tie letné zlievaky v tráve sú na gumáky, prípadne bez topánok.  

Klobúk KAMBERG – ručná výroba v Afrike, veľa rokov stále rovnako… Kvalitná bavlna a slušná odolnosť proti dažďu. Pre toho, kto má okuliare a nemá veľa vlasov, je to celkom jasná voľba. Neprší tam, kam nemá, slniečko nepáli tam, kam nemá.

Ručne robené klobúky BUSHMAN

Ponožky PROST – bavlna a pevný lem. Kto nepotrebuje zdravotný lem, ale naopak ponožku, ktorá drží tam, kde má držať od jari do jesene, mal by ju mať. Siltex funguje a nohy nie sú cítiť ani po túre. 

Opasok BOTTLE BELT – nejde len o to, že sa touto prackou dá otvoriť pivo, to si napokon smädný chlap otvorí na milión spôsobov. Ide o 4,5 mm silnú, kvalitnú kožu 4 cm širokú, s masívnou prackou, skrátka opasok, ktorý vymeníte (k našej smole) najskôr tak za 10 rokov. 

Kolekcia opaskov BUSHMAN

Šatka ZEBRA– bavlna, ale upravená ako gáza. Veľmi príjemná šatka, s ktorou aj chlap vyzerá dobre!