Prihlás sa
Úvod BLOG Partnerstvo Záchranný program Kukang vo filme

Záchranný program Kukang vo filme

Kto je Tomáš Ouhel, vďaka nášmu blogu dobre vieš. Ambasador značky BUSHMAN, ale predovšetkým ochranár, ktorý úspešne eliminuje hrozby, ktorým čelí rad zvieracích druhov... A v neposlednom rade aj súčasť záchranného programu Kukang, ktorý sa podieľal na natáčaní dokumentárnej série Netflix o národných parkoch sveta.
* Ambasador Tomáš Ouhel ako obvykle zvolil naše oblečenie. BUSHMAN je totiž viac ako značka poriadneho oblečenia. BUSHMAN je komunita a spojuje veľkú rodinu ľudí s názorom, s rešpektom k prírode, k prirodzenosti a ďalším základným hodnotám. A podporuje „obyčajných ľudí“ s neobyčajným príbehom. 

Netflix uviedol nový dokumentárny seriál Our Great National Parks. Ten divákov zavedie do pozoruhodných národných parkov sveta. Jedným z nich je aj Národný park Leuser na severe indonézskeho ostrova Sumatra, kde záchranný program Kukang úspešne chráni outlone a ďalšie divé zvieratá pred nelegálnym obchodom. Práve preto bol Kukang program filmárovi prizvaný k spolupráci na jednom z dielov. Súčasne s touto sériou vznikol aj samostatný krátky dokument o aktivitách Kukang programu.

Národný park Leuser na severe ostrova Sumatra v Indonézii je posledným miestom na planéte, kde spoločne žijú štyri sumaterské druhy veľkých cicavcov – slon, nosorožec, tiger a orangutan. V jednej oblasti na okraji tohto rozsiahleho dažďového pralesa už niekoľko rokov aktívne pôsobí záchranný program Kukang. „Monitorujeme tamojšiu populáciu outloňov i ďalších druhov zvierat a prostredníctvom zamestnávania bývalých pytliakov, vzdelávania komunity a podpory udržateľného živobytia farmárov v rámci projektu Kukang Coffee tieto divé zvieratá efektívne chránime,“ popisuje Lucie Čižmářová, terénna zoologička Zoo Olomouc, vykonávajúca každoročný monitoring divokých zvierat v oblasti.      

Preto bol záchranný program Kukang oslovený, či by mal záujem sa na tvorbe dokumentu o NP Leuser aktívne podieľať. „Spolupráca spočívala predovšetkým v asistencii štábu z indonézskej natáčacej spoločnosti ASA Film ako v teréne pri vyhľadávaní a filmovaní divokých zvierat, tak pri komunikácii s obyvateľmi dediny, v bezprostrednom okolí v ktorom sa dokument natáčal. Práve vďaka skúsenostiam nášho terénneho tímu, tvoreného bývalými pytliakmi a rovnako tak aj vďaka našim dlhoročným priateľským vzťahom s touto komunitou vznikli jedinečné zábery divokých outloňov,“ vysvetľuje riaditeľ záchranného programu Kukang František Příbrský

Na základe tejto spolupráce filmári zároveň natočili aj samostatný krátky dokument o ohrozenosti outloňov a ich ochrane, predovšetkým v rámci projektu Kukang Coffee. Ten v spomínanej lokalite podporuje pestovateľov kávy a odkupuje ich úrodu výmenou za ich záväzný sľub ochrany divokých zvierat. „Projekt Kukang Coffee v tejto oblasti dokázal vytvoriť výhody pre miestnych ľudí a zároveň efektívne chrániť divé zvieratá. Tie tu teraz vďaka tomu môžeme natáčať,“ říká Jhon Kartasima Gurusinga, indonézsky terénny koordinátor projektu Kukang Coffee. 

Päťdielna dokumentárna séria Our Great National Parks, sprevádzaná hlasom bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, je na Netflixe k pozretiu od 13. apríla

 
Autori fotografií: STEPHAN KOTAS
                                Jhon Kartasima Gurusinga a Vít Kanyza
 

 
#}