Prihlás sa
Úvod BLOG Partnerstvo Toto je proste dobrá káva!

Toto je proste dobrá káva!

BUSHMAN ďakuje za možnosť podporiť dobročinný projekt ústeckého Kukang Coffee, ktoré ponúka kávu zadarmo zdravotníkom. Je totiž okrem iného príkladom, koľko vrstiev môže mať ochrana živočíšnych druhov pred vyhynutím.
Tento príbeh začal jednoducho. Proste nám zavolal náš ambasádor a ochranár Tomáš Ouhel. Že má kamarátov, ktorí podobne ako on pomáhajú v Indonézii zachovať biodiverzitu. Že sa na Sumatre sústredí na ochranu útloňov váhavých a bojujú proti obchodu s divokými zvieratami. Že v rámci projektu The Kukang Rescue Program, ktorý už niekoľko rokov funguje v dedine Kuta Male, vymysleli skvelý spôsob, ako do ochrany útloňov zapojiť miestnych farmárov. Že dovážajú nimi vypestovanú kávu a prevádzkujú v Ústí nad Labem kaviareň. A že teraz v stánku ponúkajú zdravotníkom kávu zadarmo ako poďakovanie za ich obetavosť v boji s covidom, a že by potrebovali akýkoľvek príspevok hlavne na mlieko.
Tomáš Ouhel im stovku mliek kúpil a tak sa BUSHMAN rozhodol, že im pošle tričká s „covidovou“ potlačou: ANDREY terracota pánske a dámske, STEVIE chocolate dámske a FREDDIE blue pánske. Pričom všetok výťažok pôjde na nákup surovín potrebných pre chod stánku Kukang Coffee v ústeckej Masarykovej nemocnici a podporí „snahu o šírení dobra tam, kde je ho potřebné“.
Šesť tričiek obliekla obsluha stánku, ďalších štrnásť získalo prvých štrnásť podporovateľov, ktorí na základe výzvy Kukang Coffee na Facebooku prispeli tisíckorunami. BUSHMAN ďakuje Tomášovi Ouhel aj všetkým z Kukang Coffee za to, čo robia a praje nielen im, nech to môžu znovu robiť naplno a bez obmedzení!
 
The Kukang Rescue Program
Keď zakladateľ programu František Příbrský písal v roku 2013 diplomovú prácu, vybral si problematiku ilegálneho obchodu so zvieratami. A pretože v Indonézii tento obchod kvitne, vydal sa na trhy na Sumatre, Borneu a Jáve – a nestačil sa diviť.
Útloň (indonézsky kukang) je chránený druh nočnej poloopice s veľkými očami a váhavým pohybom. Je ohrozený vyhynutím a priamo v Indonézii sú útlone zákonom chráneným druhom. Napriek tomu ich František videl skoro na každom rohu. Ako to?
Jedným z hlavných dôvodov, prečo úradníci obchodníkom a pytliakom útloňov nezabavovali, bol fakt, že na Sumatre neexistovalo miesto, kam by sa dali zvieratá po zabavení umiestniť. A to sa František rozhodol zmeniť.
Diplomovú prácu preto realizoval priamo na mieste, kde to bolo najviac potrebné a tak na Severnej Sumatre vzniklo záchranné a rehabilitačné centrum pre zhabané zvieratá. Po ukončení štúdií Františka zamestnala Zoo Ostrava ako terénneho zoológa, čím mu umožnila jeho nápad posunúť ďalej. V roku 2014 vďaka tomu spolu s ďalšími kolegami založil organizáciu The Kukang Rescue Program.
V čom spočíva ich práca? Sme zoológovia a ochrancovia prírody bojujúci proti obchodu s divokými zvieratami a usilujúci sa najmä o ochranu útloňa váhavého (Nycticebus coucang) a útloňa sumaterského (Nycticebus Hiller) – jedovatých primátov, ktorí sa stávajú obeťou svojej roztomilosti. Na ostrove Sumatra v Indonézii od roku 2014 vedieme neziskovú organizáciu, v rámci ktorej sme postavili záchranné a rehabilitačné centrum pre zhabaných útloňov s cieľom navrátiť ich späť do divočiny. Pracujeme s miestnymi komunitami a to na niekoľkých úrovniach. Vzdelávame miestne deti, v ktorých rozvíjame kladný vzťah k prírode. Zamestnávame bývalých pytliakov, ktorí sú teraz našimi terénnymi asistentmi. Hlavným zámerom všetkých našich snáh je znížiť mieru nelegálneho obchodovania (nielen) s útloňmi a tak chrániť populácie (nielen) týchto ohrozených zvierat vo voľnej prírode,“ dočítaš sa okrem iného na webe projektu.

Projekt Kukang Coffee
Tým ale aktivity Františka Příbrského nekončia. A týmto sa tiež dostávame k už spomínanej kaviarni, ktorú rodený „Ústečák“ a zakladateľ záchranného programu Kukang vlastní. Z miestnych farmárov totiž v rámci programu tiež vytvára ochrancov prírody prostredníctvom podpory projektu šetrného pestovania kávy „Kukang Coffee“.
Väčšina obyvateľov už spomínanej dediny Kuta Male sa totiž živí farmarčinou a veľká časť z nich produkuje kávu! Bohužiaľ tiež tu sme sa stretli s občasným zabíjaním chránených divokých zvierat ako škodnej. Za zabitie chráneného zvieraťa tu navyše nedochádza k žiadnym postihom. Farmári tak často zvieratá nerozlišovali a chytali či zabíjali aj chránených útloňov. To aj napriek tomu, že útlone úrodu v skutočnosti neničia a naopak slúžia napríklad aj ako úspešní opeľovači,“ dočítaš sa okrem iného na stránkach projektu Kukang Coffee.
A tak sa podarilo vytvoriť komunitu producentov kávy a v spolupráci s nimi vyvinúť metodiku šetrného pestovania a spracovania vysoko kvalitnej kávy, ktorú od nich vykupujeme za cenu vyššiu, než za akú by ju sami predali na trhu. Výmenou za to od tejto komunity farmárov vyžadujeme ich záväzný sľub, že budú dodržiavať zákaz lovu ohrozených a chránených voľne žijúcich zvierat v ich okolí. To by súčasne malo ešte lepšie zabezpečiť túto oblasť pred pilotným vypúšťaním útloňov rehabilitovaných v záchrannom centre The Kukang Rescue Program.“
A navyše: prvé vzorky kávy boli už v roku 2018 odoslané k otestovaniu do laboratória, kde sa potvrdilo, že už na úplnom začiatku spolupráce s farmármi možno vyprodukovanú kávu považovať za „špeciálnu“ (hodnota nad 82,63 zo 100).
Ak holduješ dobrej káve a máš navyše chuť podporiť ochranu rôznorodosti živočíšnych druhov, Kukang Coffee by ti mohla byť inšpiráciou.

Foto: archiv Kukang Coffee, Lucie Čižmářová