Prihlás sa
Úvod BLOG Inšpiruj sa Trhneš, ale neroztrhneš

Trhneš, ale neroztrhneš

Hovorí sa mu ripstop a nie nadarmo bol tento druh tkaniny vyvinutý počas vojny. Oblečenie z ripstopu je proste odolné a ľahké zároveň. Aj preto ho nájdeš na mnohých kúskoch poriadneho oblečenia BUSHMAN.
Vznikol za druhej svetovej vojny a prežil dodnes. Ripstop je proste synonymom odolnosti, a nielen to. Táto tkanina je totiž vyrobená špeciálnou metódou, vďaka nej radikálne vzrastá jej pevnosť. V čom spočíva kúzlo ripstopu?
Do štandardnej tenkej textílie sú v odstupe okolo päť až osem milimetrov zatkané silnejšie osnovne a niekedy aj útkové nite. Využívajú sa vlákna rôznych hrúbok, rozdielnej hustoty tkania a ich kríženie, čo dodáva materiálu členitú štruktúru. Vďaka tomu získa väčšiu pevnosť, celkovú odolnosť a taktiež svoj charakteristický vzhľad.
Na prvý pohľad v ňom totiž uvidíš štvorcovú, kosoštvorcovú alebo šesťuholníkovú mriežku. Nerovnomerná hrúbka tkaniny je proste viditeľná a často ju spoznáš aj podľa hmatu.
Vlákna s väčšou hrúbkou pritom zaisťujú nielen pevnosť materiálu – zároveň tvoria ohraničenie pre prípadné trhliny, ktoré sa vďaka nim nezväčšujú. Tým výhody ripstopu nekončia: tenké vnútra políčok mriežky naviac šetria celkovú hmotnosť a plnia aj vode a vetru odpudivú funkciu.
Vďaka vynikajúcemu pomeru hmotnosti látky ako ku stabilite, tak vysokej pevnosti proti roztrhnutiu sa ripstopová tkanina hodí nielen na odevy, ale na všetky produkty, kde je treba dlhá trvanlivosť a odolnosť voči oderu a mechanickému roztrhnutiu.
Typicky sa dnes ripstop vyrába z polyamidových priazní pod obchodným názvom Ripstop-Nylon, ale taktiež v kombinácií s aramidovými vláknami, polyesterom, polypropylenom alebo hodvábom.
V ponuke poriadneho oblečenia a doplnkov BUSHMAN nájdeš ripstop najčastejšie na produktoch zo 100 % bavlny.
Ripstopové materiály sú kvôli zložitejšej výrobe drahšie, prinášajú však množstvo výhod:
  • menšia plošná hmotnosť materiálu, a tým aj výsledného produktu
  • vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu
  • eliminácia šírenia trhlín
  • prirodzená ľahká vode a vetru odpudivá funkcia
Aj preto sa z ripstopových tkanín šijú napríklad všetky maskovacie odevy americkej armády. Na ktorých produktoch BUSHMAN môžeš zažiť ripstop na vlastnej koži aj ty?
 

Ripstop v ponuke BUSHMAN

Pánska bunda DETROIT
Pánska bundokošeľa či bluzón DETROIT si vďaka precíznemu spracovaniu, kvalitnému materiálu a nadčasovému vzhľadu získa miesto vo tvojom celosezónnom šatníku.
 
Dámska bunda DETROITA
Ideálna bunda pre tvoje expedície? Dámska bunda košeľového typu bez podšívky zo 100% bavlny. Má skryté zapínanie na gombíky, expedične nášivky nad vreckami a rukávom a opraný vzhľad.
 
Kraťasy METTLER
Pánske cargo kraťasy METTLER sme ušili z bavlneného materiálu v ripstopovej väzbe s ľahko kontrastným prešitím a trojitým stehom všade tam, kde je potrebné.
 
Kraťasy CRESTON
Odolné, a predsa dobre vyzerajú. Praktické cargo kraťasy s nakladanými vreckami a zosilneným sedom ťa spoľahlivo podržia, nech sa vydáš kamkoľvek.
 
Pánske nohavice MARSHALL
Heavy duty nohavice? To sú nohavice, ktoré sú odolné aj proti vysokej záťaži. Pánske kapsáče MARSHALL III sú z pevného bavlneného ripstopu a vydrží fakt všetko.
 
Dámske nohavice MARSHALLA
Spoľahlivé nohavice sú základ každej úspešnej výpravy a BUSHMAN dámske nohavice MARSHALLA toto zásadné pravidlo ctia do poslednej nite. Už vieš, kam v nich vyrazíš?
 
Čiapka CAMP II
Hľadáš obyčajnú čiapku? Tak tú nemáme. CAMP II je síce klasická baseballka, ale je ľahká, priedušná a zároveň odolná. Naviac ti padne ako uliata.
 
Čiapka TRIPPER
Môžeš byť rebel alebo rebelka, ale kvality sa nevzdávaj. Bavlnená, odolná a rýchloschnúca fidelka TRIPPER s kratším klešťom je čiapka vhodná na cestu aj proti prúdu.
 
Klobúk HOBO
Vychytanú čiapku už nehľadaj. HOBO je skôr ľahký a vzdušný klobúk, ale to podstatné spočíva inde. Spoľahlivá ochrana pred slnkom, 100% bavlna a praktický pás nad strieškou.
#}